دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ,12 April 2021
 
 
اعتراض داروسازان فارس نسبت به فروش محلول ضدعفونی در فروشگاه‌های شیراز
 
رئیس انجمن داروسازان استان فارس از توزیع و فروش محلول ضدعفونی دست درفروشگاه زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌های درون شهر گلایه‌مند شد.
 
به گزارش فانا، غلامرضا دهقان‌زاده با اعلام اینکه بر اساس قانون وزارت بهداشت هر محلولی که پایه الکل و ملزومات پزشکی تلقی می‌شود باید در داروخانه تولید و یا توزیع شود، گفت: در غیر این صورت غیرقانونی است؛ مسئولان باید برای حفظ سلامتی شهروندان اقدام کنند تا از سودجویی برخی افراد جلوگیری شود.

او با تأکید براینکه فروش و همچنین توزیع محلول ضدعفونی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را موجب گلایه‌مندی برخی مسئولان داروخانه‌های سطح شهر شده است، گفت: خوشبختانه در شرایط فعلی به‌قدر کافی محلول و یا دیگر اقلام بهداشتی در داروخانه‌های استان و حتی روستا‌های شهرستان‌ها توزیع و موجود است که این گلایه‌مندی از سوی شهروندان وجود نداشته باشد.

رئیس انجمن داروسازان استان ارائه خدمات از سوی ۸۰۰ داروخانه در استان فارس را مهم توصیف کرد و گفت: از این تعداد در حدود ۳۵۰ داروخانه در شیراز وجود دارد که این تعداد به‌اندازه‌ای است می‌تواند نیاز‌های بهداشتی و دارویی شهروندان را مرتفع کند.

به گفته غلام‌زاده کشف و معرفی اقلام غیراستاندارد بهداشتی از سوی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز را امری طبیعی دانست و گفت: ریکال شدن دارو (برگشت دارو) در داروخانه‌ها طبیعی است، زیرا هرساله ۸ الی ۱۰ درصد دارو‌ها در دنیا از سوی شرکت‌ها به دلایل فرمولاسیون برگشت داده می‌شود تا سلامتی افراد جامعه به خطر نیافتد.

او با اشاره به این موضوع از ابتدای شیوع کرونا تاکنون فروش ماسک محلول در داروخانه‌های استان ۸۰ درصد افزایش‌یافته و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک این رقم کاهش یابد.

رئیس انجمن داروسازان فارس همچنین از شهروندان درخواست کرد تا محلول‌های ضدعفونی‌کننده را تنها از داروخانه تهیه و از خرید این‌گونه محصولات از مراکز و فروشگاه‌ها خودداری کنند و در صورت مشاهده با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند تا از سوی کارشناسان و بازرسان نسبت به جمع‌آوری از سطح عرضه و ارجاع به مقامات قضایی اقدام شود.

این داروساز اظهار کرد: به هم‌وطنان توصیه می‌شود به‌هیچ‌وجه از الکل متیلیک (متانول) و یا الکل صنعتی که حاوی درصد‌های مختلفی از اتانول به همراه متانول است، برای ضدعفونی دست و پوست استفاده نکنند.

غلامزاده ادامه داد: چنانچه افراد قصد دارند از فرآورده‌های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده کنند، تنها از محلول‌های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده‌های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول) با غلظت مناسب (۷۰ درصد) و با رعایت اصول توصیه‌شده استفاده کنند، این‌گونه محصولات نه‌تن‌ها خاصیت ضدعفونی‌کنندگی ندارند، بلکه با جذب از راه پوست باعث کوری و مرگ شده و بسیار سمی و خطرناک است.
 
کد مطلب : ۲۷۵۴۷
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۲
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :