پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
 
 
بانک فناوری بین‌المللی برای حمایت از تحقیقات کووید۱۹ راه‌اندازی شد
 
۳۰ کشور برای حمایت از بانک فناوری کووید ۱۹ که با هدف دسترسی عمومی به فناوری‌های لازم برای تولید واکسن، توسعه آزمایش‌ها، روش‌های درمانی و سایر فناوری‌های موردنیاز برای مقابله با کووید ۱۹ راه‌اندازی شده، اعلام آمادگی کردند.
 
به گزارش فانا، این بانک فناوری که COVID-۱۹ Technology Access Pool یا  (C-TAP) نام دارد، در ماه مارس توسط کارلوس آلوارادو رئیس جمهوری کاستاریکا پایه‌گذاری شد و روز گذشته با حضور دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، تدروس آدهانوم رسما راه‌اندازی شد.

مشارکت و حمایت از این بانک فناوری، داوطلبانه و مبتنی بر همبستگی اجتماعی است. در واقع این بانک فناوری یک فروشگاه علمی است که اطلاعات و دارایی‌های فکری را به طور عادلانه در اختیار جامعه جهانی قرار می‌دهد. یکی از مهمترین اهداف راه‌اندازی این بانک فناوری، تسریع فرایند تولید انواع واکسن‌، دارو و سایر فناوری‌های موردنیاز برای مقابله با کووید ۱۹ از طریق تحقیقات باز و همچنین رهگیری سریع تولید این محصولات از طریق افزایش قابلیت نقل و انتقال سایر ظرفیت‌های تولیدی است. این رویکرد امکان دسترسی عادلانه و سریع به منابع موجود و محصولات مرتبط با کووید ۱۹ را فراهم می‌کند.

این بانک فناوری دارای ۵ عنصر کلیدی است:

- انتشار عمومی توالی‌های ژنتیکی و اطلاعات مرتبط؛

- ایجاد شفافیت در خصوص انتشار تمام نتایج حاصل از آزمایشات بالینی؛

- تشویق دولت‌ها و سایر حامیان برای درج شروط مربوط به توزیع عادلانه محصولات، قیمت‌گذاری مناسب و انتشار اطلاعات مربوط به آزمایش های بالینی در قراردادهای تامین مالی شرکت‌های داروسازی و سایر اشخاص فعال در این حوزه؛

- مجوزدهی به اداره Medicines Patent Pool وابسته به سازمان ملل متحد، در خصوص هر نوع روش درمانی و تشخیصی بالقوه، واکسن‌ها یا سایر فناوری‌های مرتبط به منظور تولید و عرضه این فناوری‌ها و داروها با قیمت مناسب در کشورهای کم‌درآمد و متوسط؛

- تشویق مدل‌های نوآوری باز و انتقال فناوری که موجب افزایش ظرفیت تامین و تولید محلی می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت، کاستاریکا و تمام کشورهای حامی این بانک فناوری یک فراخوان «اقدام یکپارچه» منتشر کردند و خواستار پیوستن اعضای این سازمان به جمع حامیان بانک فناوری شدند. آنها همچنین انجام اقداماتی را به گروه‌های کلیدی از جمله دولت‌ها، سرمایه‌گذاران تحقیق و توسعه، محققان و فعالان صنعت توصیه کردند.
 
کد مطلب : ۲۸۸۰۵
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :