جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ,3 July 2020
 
 
نماینده اردبیل در شورای عالی استان‌ها مطرح کرد:
شیوع سرطان در پارس‌آباد به دلیل پساب کارخانه‌های صنعتی ارمنستان
"جاده مرگ" هر روز قربانی می‌گیرد
 
نماینده اردبیل در شورای عالی استان گفت: بر اثر پساب کارخانه‌های صنعتی کشور ارمنستان که وارد آب مصرفی این منطقه می‌شود اکثر مردم به بیماری سرطان مبتلا شده اند.
 
به گزارش فانا، پویا مجرد در این باره گفت: هیچ خانوده‌ای را در پارس آباد نمی بینید که یکی از عزیزانش را در تصادفات جاده‌ای یا بیماری سرطان از دست نداده باشد. تصادفات بیشتر در جاده پارس آباد - اردبیل که به "جاده مرگ" مشهور است، روزانه قربانیان زیادی می‌گیرد.

وی ادامه داد: سرطان ناشی از فاضلاب کارخانجات صنعتی کشور همسایه مان ارمنستان نیز بلای جان مردم پارس آباد شده و آمار سرطان گوارش را در استان اردبیل به رتبه اول رسانده است.

مجرد عنوان کرد: به عنوان نماینده مردم اردبیل در شورای عالی استان‌ها برای برطرف شدن این دو معضل اساسی از مسئولان می خواهم که برای این مشکلات که با جان مردم بازی می کند هر چه زودتر چاره ای بیندیشند.

رودخانه ارس که در زبان ترکی آذربایجانی "آراز" خوانده می‌شود از کوه‌های بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد، در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای می پیوندد، سپس مرز مشترک نخجوان را به طول 11 کیلومتر تشکیل می‌دهد.

این رودخانه پس از عبور از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور می کند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهی ‌الیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارس‌آباد) وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزر می‌ ریزد.

این رود هزار و 72 کیلومتر طول دارد و از طولانی‌ترین رودهای ایران بوده و از کارون در استان خوزستان نیز طولانی‌تر است.
 
کد مطلب : ۲۹۲۰۱
پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :