پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ,28 October 2021
 
 
دستگاه تب‌سنج هوشمند در کرمان ساخته شد
 
نخستین دستگاه تب سنج هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور به همت جوان محقق و نخبه در پارک علم و فناوری کرمان ساخته شد.
 
به گزارش فانا، احد ترکستانی محقق نخستین دستگاه تب سنج هوشمند شبانگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، بر آن شدیم تا دستگاهی را با قابلیت کنترل تب از راه دور به به منظور جلوگیری از ورود افراد ناقل به اجتماع طراحی کنیم و اکنون این دستگاه برای اولین بار در کشور ساخته شده است.

وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحمیل هزینه بر کشور در راستای تامین مواد ضدعفونی کننده و کاهش خطر ابتلای شخص آزمایش گیرنده به بیماری، بر آن شدیم تا با بهره‌گیری از علم رباتیک استفاده از نیروی انسانی را به حداقل برسانیم.

وی تصریح کرد: در نظر داشتیم دستگاهی طراحی کنیم که به صورت هوشمند قابلیت تشخیص بیماری را داشته باشد و ارسال اطلاعات به اپراتورهای دستگاه از راه دور به صورت خودکار انجام شود تا از ورود اشخاص مبتلا به اجتماعات خودداری شود.

این محقق کرمانی تاکید کرد: تاکنون دستگاهی با این قابلیت و دقت مشابه وارد ایران نشده و دستگاه‌های موجود نیز به صورت پرتابل هستند که نیاز به حضور اپراتور مستقیم دارند، علاوه بر آن گیت‌های ضدعفونی کننده تولید شده‌ بسیار هزینه بر هستند.

وی ادامه داد: دستگاه تب‌سنج به سنسورهای تشخیص دما و فاصله‌ سنج متصل است که در شرایط تحریم و مشکلات ارزی علاوه بر کمیاب شدن سنسورها، به شدت افزایش قیمت نیز داشته‌اند.

تاکستانی بیان کرد: اما اگر حمایت شویم، می‌توانیم با قیمت ارزان‌تر از گیت‌های ضدعفونی کننده، آن ها در اختیار ادارات دولتی، بانک‌ها، رستوران‌ها و حتی مدارس قرار دهیم و این دستگاه در مکان‌های دیگری همچون معادن و کارخانجات بزرگ تولیدی نیز بسیار قابل استفاده و ضروری است.

وی گفت: با توجه به موضوع مهم شیوع ویروس کرونا و اینکه یکی از راه‌های تشخیص افراد مبتلا، کنترل دمای بدن آنها است، ایده تب‌سنجی از راه دور شکل گرفت.

این جوان نخبه کرمانی اظهار داشت: به دنبال اجرایی کردن این ایده، بعد از تحقیقات و مطالعات بسیار، موفق به تولید یک نمونه اولیه شدیم که توانایی اندازه‌گیری دمای بدن افراد را تا فاصله ۶۰ سانتی‌متری را دارا است.

وی تاکید کرد: این دستگاه برای نصب بر روی یک سطح طراحی شده بنابراین نیاز به حضور اپراتور را برطرف کرده است، همچنین این دستگاه توانایی کنترل انواع گیت ورودی، خروجی، دوربین‌های عکسبرداری و فیلم‌برداری مدار بسته را دارا است و برای نصب در کنار دستگاه کارت ساعت نیز بسیار مناسب است.

 ترکستانی افزود: دستگاه ساخته شده به کمک تکنولوژی مادون قرمز دمای بدن را از راه دور ( تا حداکثر ۶۰ سانتی‌متر) اندازه‌گیری می‌کند، در این دستگاه برای بهینه‌سازی مصرف انرژی قابلیت تشخیص فردی پیش‌بینی شده که در صورت عدم حضور شخص در مقابل آن به حالت خواب موقت می‌رود.

وی افزود: در این دستگاه قابلیت اتصال به سایر تجهیزات مانند کنترل کننده‌های ورودی، خروجی و دوربین با انواع پروتکل‌های اتصال تعبیه شده است.

سازنده این تب‌سنج هوشمند تصریح کرد: برای معرفی جنبه‌های نوآوری محصول می‌توان به مواردی از جمله قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن تا ۶۰ سانتی‌متر، هشدار صوتی و نوری برای مشخص کردن فرد تب‌دار، قابلیت اتصال به دوربین، انواع گیت‌های ورودی و دستگاه کارت ساعت اشاره کرد.

وی گفت: قیمت هر دستگاه تب سنج هوشمند تشخیص کرونا حدود ۳۰ میلیون ریال برآورد شده است که در صورت حمایت و تولید انبوه بی‌شک این مبلغ به زیر ۳۰میلیون ریال کاهش خواهد یافت.
 
کد مطلب : ۲۹۲۵۶
چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :