شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ,8 August 2020
 
 
مهرعلیان در گفت‌وگو با فانا:
پروانه‌ای برای تولید داروی Remdesivir صادر نشده است
آماده تولید این دارو به صورت ویال‌های لیوفلیزه 100 میلی‌گرم هستیم
 
مدیرکل سابق امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: هنوز هیچ پروانه تولید، IRC ساخت یا مجوز ورود به بازار برای داروی Remdesivir ساخت داخل داده نشده است.
 
غلامحسین مهرعلیان روز دهم تیر ماه 1399 و قبل از برکناری از این سمت در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه داروی Remdesivir هنوز وارد پروتکل درمانی COVID-19 و فهرست رسمی دارویی کشور نشده و در نتیجه به ثبت هم نرسیده است، افزود: البته کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی روی این دارو انجام شده اما پروانه‌ای برای تولید دارو به هیچ شرکتی داده نشده است.

وی با اشاره به اینکه کمیته علمی کرونا در کشور در حال مطالعه روی این دارو است و هنوز به جمع‌بندی نهایی درباره آن نرسیده است، عنوان کرد: باید مشخص شود که آیا این دارو واقعا در زمینه کاهش نرخ مرگ و میر بیماران کرونا و کاهش مدت زمان بستری آنها در بیمارستان موثر است یا خیر. البته تائید این دارو در آمریکا، اروپا و برخی دیگر از کشورهای جهان نکته مثبتی برای این دارو محسوب می‌شود.

مهرعلیان افزود: صنعت داروی کشور برای تولید این دارو آمادگی لازم را دارد و فرمولاسیون آن نیز انجام شده است و این دارو به صورت ویال‌های لیوفلیزه 100 میلی‌گرم قابل تولید در کشور است اما کلیه کارهای انجام شده در کشور تاکنون در مرحله تحقیقات بود و پروانه‌ای برای تولید صادر نشده است.

گفتنی است پانزدهم تیر ماه سال جاری مدیرعامل شرکت داروسازی سبحان انکولوژی وابسته به گروه دارویی برکت با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که این شرکت موفق به دریافت مجوز تولید داروی Remdesivir از سازمان غذا و دارو شده است.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۹۳۱۸
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۳
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :