پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ,4 March 2021
 
 
عینک آفتابی به یک کالای لوکس تبدیل شده است؟
 
رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک با بیان اینکه عمده فریم و عدسی عینک طبی و عینک‌های آفتابی وارداتی است، از کاهش تقاضای عینک آفتابی در سال‌های اخیر خبر داد و گفت که با توجه به ممنوعیت واردات عینک آفتابی از حدود دو سال پیش عمده کالاهای این بخش به صورت غیرقانونی به کشور وارد می‌شود.
 
به گزارش فانا، حمید ثابت قدم با بیان اینکه عمده کالاهای این بخش وارداتی است، گفت: برای مثال فرم های عینکهای طبی و آفتابی و اکثر عدسی‌ها از طریق واردات تأمین می‌شود و فقط عدسی‌های سفارش این نسخه در کشور تولید می‌شود که سه یا چهار لابراتوار در این زمینه در حد پایین تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه در زمینه عینک تولید انبوه در ایران وجود ندارد، فرانسه، آلمان، ایتالیا، چین و کره را مبادی اصلی واردات فریم و عدسی عینک اعلام کرد.

ثابت قدم با اشاره به دشواری‌هایی که در زمینه ثبت سفارش و افزایش قیمت ارز برای واردات کالاها وجود دارد، اظهار کرد: عینک و کالاهای مربوط به آن جزو تجهیزات پزشکی محسوب نمی‌شود و ارز دولتی دریافت نمی‌کند. در زمینه ارز نیمایی هم فقط به تامین مواد اولیه یک یا دو کارخانه تولید عدسی اختصاص یافته است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک در پاسخ به اینکه چند درصد از محصولات این بخش در داخل تولید می‌شود، گفت: تخمین این عدد دشوار است و شاید ساخت داخل در زمینه عینک در لابراتورهای عدسی به ۱۰ درصد هم نرسد.

وی همچنین از افزایش قیمت کالاهایی که در سال جدید وارد شده در پی افزایش نرخ ارز خبر داد و از میزان دقیق این افزایش قیمت اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ثابت قدم در پاسخ به اینکه آیا وضعیت اقتصادی در سال‌های اخیر منجر به کاهش خرید عینک آفتابی شده است؟ تصریح کرد: به دلیل شرایط سخت اقتصادی مردم به چشم‌ خود اهمیت چندانی نمی‌دهند و حتی در مواردی برای خرید عینک طبی هم مراجعه نمی‌کنند.

وی افزود: تعرفه عینک آفتابی جزو کالاهای لوکس محسوب می‌شود و از حدود دو سال پیش واردات آن ممنوع است. البته مشخص نیست که این تصمیم بر چه مبنایی گرفته شده، چرا که مردم برای پیشگیری از مشکلات چشم‌ از عینک آفتابی استفاده می‌کنند. برای محافظت چشم از اشعه یو وی باید از عینک آفتابی استفاده شود، اما به دلیل مشکلات اقتصادی مردم قادر به تهیه عینک آفتابی نیستند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک با بیان اینکه در حال حاضر چند کارخانه عینک ایمنی تولید می‌کنند و عینک‌های طبی و آفتابی عمدتا وارداتی است، تصریح کرد: برخی از عینک‌های آفتابی موجود در بازار مربوط پیش از ممنوعیت به کشور وارد شده، اما عمدتا غیرقانونی به کشور وارد می‌شود.

وظیفه چشم پزشکان تجویز است نه فروش عینک!

ثابت قدم در ادامه با بیان اینکه شرح وظایف چشم پزشک در مطب مشخص است و حق فروش عینک ندارد، تصریح کرد: وظیفه اپتومتری، سنجش بینایی است و اپتیشن‌ها عینک سازان تحصیل کرده هستند که بر مبنای مدرک به آن‌ها جواز کسب عینک طبی و آفتابی داده می‌شود. اما شاهد هستیم در مطب‌های چشم پزشکی علاوه بر تجویز، ارائه عینک هم انجام می‌شود که در این زمینه ما از طریق دیوان عدالت اداری و هیئت عالی نطارت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای حل این مسئله اقدام کردیم.
 
کد مطلب : ۲۹۴۶۵
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :