پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ,4 March 2021
 
 
شناسایی "ترکیبات سمی سرب و آرسنیک" در کرم‌‌های آرایشی موجود در بازار کشور
 
کارشناس مدیریت نظارت بر غذا و محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو با اشاره به مواد و فرآورده‌‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق موجود در بازار مصرف کشورمان، اسامی برخی از این محصولات تقلبی را اعلام کرد.
 
به گزارش فانا، دکتر انیس رشیدی‌زاد اظهار کرد: استفاده از لوازم آرایشی و مواد محافظت کننده پوست، از عادت‌های روزانه افراد زیادی است و در برخی از این افراد پس از چند بار و یا چند سال استفاده مشکلات و عوارضی بروز می‌کند که شدت و احتمال بروز عوارض ناشی از مصرف این مواد در مواد آرایشی تقلبی، بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: مواد و فرآورده‌‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق اغلب حاوی مواد اولیه غیرمجاز، نامرغوب و بی‌‌کیفیت است که استفاده از آن‌‌ها آثار و عوارض جدی را به دنبال دارد. در این بین رژ لب و فرارورده‌‌های مرتبط با چشم مثل ریمل مداد و... به دلیل حساسیت محل استفاده از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

وی افزود: بسیاری از لوازم آرایشی از جمله کرم‌‌های آرایشی، ترکیبات سرب و آرسنیک دارد؛ استاندارد این ترکیبات باید به ترتیب زیر ppm 2 و 10ppmباشد. در این صورت مصرف این مواد آرایشی هیچ عارضه ای به دنبال ندارد. این موارد گاهی موجب بروز حساسیت‌‌های پوستی و عوارض و آسیب‌‌های دیگر در مصرف‌‌کنندگان می‌‌شود. لوازم آرایشی تقلبی معمولا از پایه و مواد نامرغوب تهیه می‌‌شوند. با پنهان بودن روند تولید این مواد، امکان استفاده از هرگونه ماده مضر یا حتی پوست و ضایعات مرغ در آنها وجود دارد. چربی‌‌های حیوانی اگر به صورت غیربهداشتی و بدون استانداردهای لازم در لوازم آرایشی به کار روند قطعا مشکل ساز خواهند شد. بنابراین در خرید رژ لب به نکات زیر توجه کنید.

1.خرید از مراکز معتبر

2 .توجه به لیبل و برچسب سازمان غذا و دارو معروف به سیب سلامت و برچسب ttac

سازمان غذا و دارو هشدار داده است که برندهای غیرمجاز در جدول زیر را خریداری نکنید:
 

 
کد مطلب : ۲۹۵۹۱
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :