يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
 
 
صرفه‌جویی یک میلیارد و 200 میلیون دلاری در حوزه مواد اولیه دارو
 
دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با بیان اینکه 70 درصد مواد موثره دارویی را در کشور تولید می‌کنیم گفت: در این حوزه یک میلیارد و 200 میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد کرده‌ایم.
 
به گزارش فانا، صابر نامی دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی به مهم ترین موضوعات در زمینه اینترمدیت، شیمیایی و بسته بندی دارویی اشاره و توضیح داد: قبل از انقلاب در حوزه تولید دارو فقط شرکت‌های چند ملیتی و تحت لیسانس فعالیت داشتند و عملا تولیدی هم صورت نمی‌گرفت اما  بعد از انقلاب با تغییرات و تلاش‌هایی که در سیستم دارویی کشور صورت گرفت.

وی گفت: در حال حاضر 100 درصد نیازدارویی کشور در حوزه بسته بندی دارویی را تأمین و خودکفا هستیم، همچنین در حوزه مواد موثره دارویی 70 درصد نیاز کشور را تامین و در حوزه داروی نهایی نیز 97 درصد داروها در کشور تولید می‌شوند.

نامی اظهار داشت: در ادامه تکمیل زنجیره خودکفایی در حوزه دارواحساس نیازمی شود که بتوانیم مواد آغازین تولید مواد مؤثره دارویی که همان مواد حد واسط یا اینترمدیت‌هایی دارویی هستند را در کشور تولید کنیم که برای موفقیت در این زمینه باید پیشرفت های خودکفایی را که تا به امروز کسب کرده‌ایم را الگو قرار دهیم و همان الگو را در خصوص مواد حد واسط اجرا کنیم.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی افزود: در حال حاضر برای شروع تولید مواد حد واسط دارویی، فهرستی از مواد حدواسط مورد نیاز کشور تهیه و مطالعات اقتصادی هم در این زمینه صورت گرفته و تعدادی از پرکاربردترین مواد حدواسط را به صورت کتاب کامل جمع آوری و منتشر کرده‌ایم تا در اختیار سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار دهیم تا سرمایه گذاران با توجه به مزیت‌های نسبی کشورمان در تولید مواد شیمیایی به دلیل وجود منابع پتروشیمی و معدنی بتوانند سرمایه گذاری خوبی در این زمینه داشته باشند تا زنجیره خودکفایی تولید دارو تکمیل شود.

وی گفت: در  حال حاضر مواد حد واسط دارو از هند و چین وارد  می شود که باید برای خودکفایی و تولید این مواد در کشور اقدامات اساسی صورت گیرد و مسئولین نیز حمایت های لازم را داشته باشند.

نامی با بیان اینکه در حوزه تولید مواد موثره دارویی که 70 درصد آن را در کشور تولید می‌کنیم یک میلیارد و 200 میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد کرده‌ایم گفت: در مرحله بعد با توجه به نیازی که صنعت دارو و حوزه مواد موثره  در کشور احساس می‌شود ابتدا اینکه 30 درصد باقیمانده تا خودکفایی کامل تولید مواد موثره دارویی را پیش ببریم که خوشبختانه فهرست آن نیز آماده شده و دوم اینکه تولیدات مواد موثره را یک مرحله به عقب ببریم و در واقع مواد حدواسط دارویی را نیز بتوانیم در کشور تولید کنیم.

وی افزود: در حاضر تمامی آمادگی داریم مواد حدواسط را با همت تلاشگران این صنعت در کشورتولید کنیم تا کشور را از خام فروشی محصولات پتروشیمی و معدنی نجات دهیم.
 
کد مطلب : ۲۹۷۴۱
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :