يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
 
 
مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی:
بیماران پیوندی در به در دنبال قرص «سلسپت» هستند
 
مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی آذربایجان شرقی با اشاره به کمبود سراسری داروی «سلسپت» گفت: بیماران پیوندی در استان ما هم مانند دیگر استان‌های کشور در به در دنبال داروی «سلسپت» هستند.
 
به گزارش فانا، عادل فیروزی در تشریح جزییات این خبر اظهار کرد: این دارو در آذربایجان شرقی توسط شرکت داروسازی زهراوی تولید می‎شد، اما حدود دو ماه است که با کمبود داروی سلسپت در کل کشور مواجه شده‌ایم و حتی بیماران کلیوی در تهران هم به دنبال این دارو هستند.

وی افزود: به دنبال مراجعات مکرر به معاونت غذا و دارو، بروز مشکلاتی در واردات ماده اولیه، علت کمبود داروی سلسپت عنوان شده است. برخی بیماران پیوندی بیش از 10 سال است که این دارو را مصرف می‌کنند ، اما حالا برخی می‌گویند داروی جایگزین آن را مصرف کنید، چه تضمینی وجود دارد تا مصرف این دارو سبب پس زدن پیوند کلیه بیماران نشود؟.

وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های انجام عمل پیوند کلیه، بیماران را خانه خراب می‌کند، چرا که حدود 50 الی 100 میلیون تومان هزینه برای عمل پیوند لازم است و بیماران نمی‌توانند ریسک  احتمال پس زدن پیوند را با جاگزین کردن داروی دیگری قبول کنند، بیماران از نتیجه مصرف داروی جایگزین سلسپت می‌ترسند.

فیروزی اظهار کرد: هر ماه تعداد بسیار کمی داروی سلسپت برای بیماران پیوندی تجویز می‌کنند که هنگام تحویل دارو، به مراتب کم‌تر می‎شود و این مقدار تنها پاسخگوی مصرف دو روزه بیمار بوده و پس از دو روز بیماران به هم زنگ زده و یک بسته از هم قرض می‌گیرند و یا مجبور به استفاده از داروی دیگری می‌شوند.

مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در تشریح این خبر اظهار کرد: کارخانه‌های دیگر برندهایشان را وارد بازار کرده و کمبود این دارو را پوشش می‌دهند، طی مکاتبه‌ای که با کارخانه تولیدکننده داروی سلسپت در استانمان داشتیم، مقداری ماده اولیه وارد شده و دارو به زودی تولید و وارد بازار مصرف خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: فرمول داروهای جایگزین با سلسپت یکی بوده و برند تولید شده در شرکت زهراوی سلسپت بوده و همان داروی تولیدی در یک کارخانه دیگر، نام دیگری دارد، اما در مجموع ماده اولیه داروها یکسان هستند.
 
کد مطلب : ۲۹۷۵۸
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :