شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
 
 
ساخت دستگاهی برای ثبت تغییرات سطح اکسیژن مغز در زمان عمل جراحی
 
محققان در دانشگاه تهران سیستم پایش میزان اکسیژن در بافت مغز درحین اعمال جراحی قلب باز را با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساختند که این دستگاه قادر است تغییرات سطح اکسیژن در بافت مغز در حین عمل جراحی توام با بیهوشی را پایش کند.
 
به گزارش فانا، سید کمال الدین ستاره دان، طراح و مجری ساخت دستگاه «طیف نگار مادون قرمز نزدیک کارکردی مغز" با بیان اینکه این دستگاه امکان ثبت تغییرات سطح اکسیژن در بافت مغز در حین اعمال جراحی توام با بیهوشی، بخصوص در عمل‌های جراحی قلب باز را فراهم می‌آورد، گفت: با استفاده از این روش می توان به نقصان احتمالی اکسیژن رسانی به بافت مغز در زمان انجام عمل‌های جراحی قلب باز که در آن پمپ قلب مصنوعی موقتا جایگزین قلب بیمار می‌شود، پی برد و در نتیجه بروز خطرات  احتمالی آسیب به بافت مغز در اثر نقصان اکسیژن را کاهش داد.

وی با بیان اینکه این سیستم بر پایه تابش نور مادون قرمز نزدیک به بافت مغز و دریافت و پردازش نور منعکس شده کار می‌کند، افزود: با این روش امکان مطالعه تغییرات مقدار درصد اکسیژن اشباع شده در بافت هر نیمکره مغز توسط پروب‌ها فراهم خواهد شد.

به گفته ستاره دان، با افزایش سرعت نمونه برداری سیگنال ها در نسل جدید این دستگاه امکان پردازش دیجیتال ساده‌تر و در عین حال باکیفیت بهتری فراهم شده است. همچنین با انجام تغییرات در نحوه اتصال پروب‌های فرستنده (منابع نوری) و پروب‌های گیرنده (آشکارسازها) به دستگاه از طریق سوکت‌های نظامی به جای سوکت‌های USB، به دلیل ایجاد اتصال محکم پروب ها به مدار علاوه بر کاهش نویز، طول عمر سوکت های اتصال هم افزایش یافته است.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمیو فناوری ریاست جمهوری ، استاد گروه مهندسی پزشکی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران همچنین بیان کرد: بطور کلی طیف نگاری کارکردی مغز با امواج مادون قرمز نزدیک (fNIRS) روشی نوین برای انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملکرد مغز است و درحال حاضر مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در کودکان، پایش میزان اکسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمرکز و حافظه کوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا درحال انجام است.
 
کد مطلب : ۳۰۱۶۷
چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :