پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ,24 September 2020
 
 
پاسخ کاندیدای انتخابات سندیکای صنعت دارو به 5 سوال
 
 
به گزارش فانا، محمد پیرورام عضو هیات مدیره گروه اکتوور که کاندیدای هفتمین دوره هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در بخش بازرس است، اظهاراتی را مطرح کرد که به شرح زیر است:

چرا باید در انتخابات سندیکاها شرکت کرد؟

سوالی که امروز درگیر آن هستیم، سوالی است که تا چند روز آینده باید برای آن پاسخ روشنی داشته باشیم. حضور فعال در انتخابات سندیکاها، انجمن‌ها و اتحادیه‌های فعال و تشکل‌هایی که کار صنفی انجام می‌دهند، بزرگترین دستاورد مدرنیته در دنیای صنعتی امروز است. تمام کشورهایی که پروسه صنعتی شدن و مدرنیته را طی کرده‌اند، یاد گرفته و آموخته‌اند که با توجه به تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی که در اختیار دارند، بتوانند سیاست‌گذاری‌ها و در اقتصاد و تولید کشور خود نقش فعالی ایفا کنند. بدون شک آنچه که امروز به آن احتیاج داریم حضور فعال تمام مدیران عزیز برای تعیین سرنوشت نهایی صنعت دارویی کشور برای ایران عزیزمان خواهد بود.


نقش سندیکاها در صنعت دارویی کشور چیست؟

این سوال به گذشته‌ای باز می‌گردد که صنعت دارویی ایران آن را طی کرده و تاریخچه‌ای که در آن سندیکاها و اتحادیه‌ها در آن تشکیل شده‌اند. شاید اگر از ابتدا نگاهی به این موضوع داشته باشیم خواهیم دید در دوره‌های نخستین، سندیکاها و اتحادیه‌های دارویی به عنوان مقلدینی از مدل‌های غربی خود تشکیل شده‌اند بدون آنکه چندان متوجه این موضوع باشند که چه دستاورد بزرگی را می‌توانند برای صنعت به همراه بیاورند. تشکل‌های صنفی امروز نمایندگان حوزه صنعت در بدنه دولت، قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری کشورشان هستند. بنابراین جایگاه یک سندیکا، اتحادیه یا یک تشکل با حضور تمامی افراد صاحب صلاحیت و صاحبان صنعت در آن رشته  به خودش شکل می‌گیرد و می‌تواند بر حاکمیت یک کشور، بر حوزه سیاست‌گذاری و حوزه اقتصاد  آن صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد. امیدوار هستیم فعالان صنعت داروسازی متوجه عمق استراتژیک بودن و راهبردی بودن این سندیکاها و تشکل‌ها در آینده صنعت دارویی کشور باشند.

نقش سندیکاها در حوزه سیاست‌گذاری صنعت دارویی کشور چیست؟

همانطور که می‌دانید امروز کمیسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی در سازمان غذا و دارو بدون حضور نماینده صنعت و بدون حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی مشروعیت قانونی نخواهند داشت. آن بخشی که سبب می‌شود دغدغه‌ها و مشکلات اصلی صنعتگران و تولیدکنندگان به حاکمیت کشور از جمله کمیسیون قانونی و کمیسیون قیمت‌گذاری به سازمان توسعه و تجارت در حوزه صادرات و وزارت صمت منتق شود، حضور این نمایندگان است. باید دقت کنیم که حضور تشکل‌ها در قوه مجریه، قضاییه و قوه مقننه سبب گرفتن سهم‌های اساسی برای صنعت استراتژیکی مانند دارو خواهد شد.

چه افرادی صلاحیت عضویت در هیات مدیره یک تشکل صنفی را دارند؟

سوال این است که این افراد باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند، آیا باید تخصص آنها در زمینه داروسازی، شیمی یا علوم دیگر را مورد توجه قرار داد یا تعهد آنها در کنار تخصصشان به منافع صنفی و ملی پرداخته شود. در واقع سوال اساسی این است که افرادی که در حوزه تشکل‌ها در عضویت هیات مدیره‌ها صرفا برای منافع شرکت خود رفتار کرده‌اند، آیا دوباره صلاحیت اینکه در خصوص یک مساله ملی و یک مساله صنفی تصمیم بگیرند را در اختیار دارند. آیا زمان آن نرسیده تا افرادی که در تشکل‌ها سال‌های بسیار رهبری این تشکل‌ها را بر عهده داشتند و چیزی برای این صنعت جز منافع شخصی به همراه نداشتند، صندلی خود را تحویل کسانی دهند که با شور، تخصص بیشتر  و اعتقاد خود به کشور عزیز ایران و صنعت بومی ایران جایگزین شوند. به نظر می‌رسد در تمام کشورهای مترقی و بزرگ جهان آنچه که تشکل‌های صنفی، اتحادیه‌ها و سندیکاها را از سایرین متمایز می‌کند، حضور افرادی است که نه برای منافع شخصی خود بلکه به منظور منافع صنفی و صنعت یک کشور در حال تلاش هستند و سعی می‌کنند توسط قوایی که یک سندیکا و هیات مدیره آن به بار می‌آورد، امتیازهای بزرگتر و وضعیت بهتری را برای صنعت خود به ارمغان آورند. در اینجا دیگر مهم نیست که یک شرکت بزرگ، متوسط  یا کوچک باشد. نماینده یا عضو یک هیات مدیره نماینده تمام صنعت و اعضای بزرگ، متوسط و کوچک در یک سندیکا است. به نظر بنده زمان آن رسیده تا شور جدیدتر و نویدبخش‌تری برای صنعت در هیات مدیره به ارمغان آوریم.

تضاد منافع چه معنایی درباره هیات مدیره یک تشکل دارد؟

سوال اساسی درباره این بحث آن است که اشخاصی که تا به امروز رهبری یک تشکل را بر عهده داشتند و در همه ادوار حضور داشتند و وضعیت صنعت به امروزی رسیده که ما با مشکلات بسیاری در حوزه تامین ارز، قیمت‌گذاری و همکار‌ی‌‌های بین تشکلی مواجه هستیم، ناشی از عملکرد چنین افرادی است. افرادی که صرفا شرکت آنها معروف و مشهور به واردات داروی نهایی به کشور بوده، امروز در سندیکای دارویی کشور چه جایگاهی دارند. آیا تنها عنوان و اسم بزرگ این افراد می‌تواند نماینده مناسبی برای کل صنعت در حوزه تشکلی باشد؟ آیا افرادی که تنها داروهای خاصی را تهیه و تولید می‌کنند و خودشان صاحب تشکلی هستند که در آن منافع حزبی خود را دنبال می‌کنند در صنعت عمومی دارویی کشورکه تمام حوزه‌های درمانی را پوشش می‌دهد، چه جایگاهی دارند. افرادی که در سازمان‌های مختلف و جایگاه‌های متفاوت، در پست‌های مدیریتی در سازمان غذا و دارو و آنچه که امروز صنعت دارو را گرفتار کرده مسئول بوده و در سازمان‌های دیگر و تضاد منافعی که با شرکت‌های شخصی خود داشتند، سبب برکناری آنها از پست‌های قبلی شده، امروز در صنعت دارو نماینده چه کسی خواهند بود؟ آیا نماینده خودشان خواهند بود یا نماینده یک صنف؟ نماینده شرکت‌های کوچک و متوسط یا نماینده شرکت‌های بزرگ یا شرکت‌هایی که در زمان مدیریت خود ایجاد کرده‌اند؟ به نظر می‌رسد وقت آن رسیده تا هوای تازه‌ای در صنعت دمیده شود. باید تجربه‌های جدیدی آموخته شود. باید افرادی در پست‌ها قرار بگیرند که دارای شور بیشتری برای عملکرد بوده و دارای همکاری حداکثری با نهادهای حاکمیتی باشند نه افرادی که صرفا در تلاش برای بازی‌های سیاسی به جهت منافع خود و منافع حزبی هستند و از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند مگر آنکه منافع آنها تامین شود. آنچه که مسلم است بخش عمده‌ای از این صنعت به بازوان پرتوان و زحمت کارگران خط تولید تامین می‌شود که نقشی در این بازی‌های آلوده به مسائل سیاسی ندارند. امروز باید افرادی را برای این صنعت انتخاب کنیم که بتوانند با توجه به تکیه بر توان تولید داخل بتوانند با توجه به تکیه بر توان و تخصص جوان‌های کشور که در خطوط تولید دارویی مشغول به فعالیت هستند، با حمایت و همکاری حداکثری با خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بهترین‌ها را به ارمغان آورند. موضوعی که برای تمام مدیران و صنعتگران این حوزه مشخص است.
 
کد مطلب : ۳۰۴۱۹
سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :