شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ,31 October 2020
 
 
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران:
هزینه های تامین ماده اولیه مورد نیاز برای تولید دارو با ارز نیمایی ۵ برابر می شود
 
عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران، تخصیص ارز نیمایی به دارو را موجب بروز چالش در صنعت داروسازی کشور دانست که باعث خواهد شد هزینه های تامین ماده اولیه برای تولید دارو تا ۵ برابر افزایش یابد.
 
به گزارش فانا، سیدحسام الدین شریف نیا گفت: صنعت داروسازی کشور ما را نجات داده است حال آنکه ضعف این صنعت در بسیاری کشورها موجب از دست رفتن منافع ملی شده است.

وی، مشکلات دسترسی به دارو در حوزه امنیت را چالش زا خواند و تصریح کرد: کشوری مانند ونزوئلا دچار چنین چالشی است ولی ایران این مشکل را ندارد.

شریف نیا صنعت داروسازی کشور را با کمترین میزان نارضایتی مخاطبان، موفق دانست و گفت: دائمی ترین چالش صنعت داروسازی کشور، قیمت گذاری دارو است که ناشی از دو عامل قیمت ارز و روش قیمت گذاری آئین نامه‌ های وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: دولت زمانی تصمیم گرفت نرخ ارز تخصیصی به دارو را ۴,۲۰۰ تومان اعلام کند که از آن تاریخ تا امروز، صنعت داروسازی با چالش بزرگی مواجه شده و هر روز آئین نامه و دستورالعمل جدیدی صادر می‌شود که صادرات را هم تحت الشعاع قرار می‌دهد.

شریف نیا، قیمت داروی تولیدی کشور را همچنان بر اساس نرخ دولتی دانست که مشخص نیست با ادامه این روند و قیمت گذاری دارو براساس نرخ ارز دولتی و همزمان افزایش سایر هزینه های تولید ، تاب آوری صنعت دارو چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران، گفت: دولت می‌توانست بودجه تعیین شده برای پوشش تفاوت نرخ ارز را در اختیار بیمه‌ها قرار دهد تا مردم کمتر دچار مشکل هزینه‌ای شوند ولی امروز که با بی پولی مواجه شدیم، گمانه‌هایی نسبت به حذف ارز دارو به گوش می‌رسد.

شریف نیا خاطرنشان کرد: از این به بعد و در صورت تغییر یکباره نرخ ارز تخصیصی دارو چالش بزرگ‌تری برای صنعت داروسازی پدید می‌آیدو آن مشکل تامین نقدینگی مورد نیاز برای تامین ماده اولیه دارو می باشد, خاصه آنکه این صنعت طی سال‌های اخیر به شدت دچار ضرر و زیان شده است.
 
کد مطلب : ۳۰۴۴۳
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۳
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :