شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ,31 October 2020
 
 
لزوم محدودیت فروش آنتی بیوتیک‌ها
 
دکتر مینو محرز: داروخانه بدون اجازه‌ی پزشک نباید حتی یک کپسول آنتی بیوتیک به مراجعه کننده تحویل دهد.
 
به گزارش فانا، برنامه «روزنه» با موضوع مقاومت آنتی بیوتیکی، در ارتباط تلفنی با دکتر مینو محرز (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا) از شبکه رادیویی گفتگو روی آنتن رفت.
خانم محرز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۰ تهدید مرتبط به حوزه سلامت در مقیاس جهانی واقع خواهند شد.

وی با اشاره به این که مردم ایران به صورت بی‌رویه آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، عنوان کرد: برخی از مردم ایران تا ۹۷ درصد به دارو‌های آنتی بیوتیک مقاومت نشان می‌دهند.

عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: متاسفانه حوزه دامپزشکی کشور میزان تزریق آنتی بیوتیک به دام‌ها را کنترل نمی‌کند.

وی با اشاره به این که اکثر کشور‌های دنیا بدون نسخه داروی آنتی بیوتیک نمی‌فروشند، توضیح داد: متاسفانه مردم ایران به روشی آسان و سریع به دارو‌های آنتی بیوتیک دسترسی دارند.

مینو محرز تاکید داشت: مقاومت میکروبی در ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.

وی با اشاره به ضرورت وجود نسخه‌های الکترونیکی در کشور، توضیح داد: نسخه‌های الکترونیکی تنها راه مقابله با مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها هستند.

این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید داشت: داروخانه بدون اجازه‌ی پزشک نباید حتی یک کپسول آنتی بیوتیک به مراجعه کننده تحویل دهد.

وی افزود: تصمیم‌گیری ما در رابطه با مصرف آنتی بیوتیک در شیوه زندگی نسل آینده موثر است.

مینو محرز اضافه کرد: اگر ما بیش از حد آنتی بیوتیک مصرف کنیم، نسل آینده را از بین می‌بریم.

وی با اشاره به این که مردم ایران به طور معمول از طریق خوراک دام‌ها آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، عنوان کرد: مصرف آنتی بیوتیک در طیور و دام‌ها و حتی مواد گیاهی باید به شدت و جدیت مورد کنترل قرار بگیرد.

عضو کمیته علمی کشوری ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: در شرایط فعلی ما به دلیل پیشگیری از ابتلا به کرونا به طور مستمر برای ضد عفونی کردن دست‌ها از الکل استفاده می‌کنیم و همین موضوع باعث می‌شود تا میکروب‌های مفید برای بدن از سطح پوست پاک شوند.

مینو محرز افزود: مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک تمام میکروب‌های طبیعی بدن را از بین می‌برد.
 
کد مطلب : ۳۰۴۸۳
جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :