سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ,27 October 2020
 
 
ابراهیمی در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
تکمیل زنجیره تولید محصولات غذایی در گروه اکتوورکو با همکاری بسیج سازندگی
مصرف 40 نوع محصول خشک کشاورزی در آماده لذیذ
 
مدیر بازرگانی شرکت آماده لذیذ از تکمیل زنجیره تولید محصولات غذایی در این شرکت با اجرای طرح بسیج سازندگی در مناطق محروم خبر داد.
 
علیرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا افزود: از حدود سه سال پیش که ماموریت حمایت از مناطق محروم و ایجاد اشتغال و اقتصاد پایدار مطرح شد، سازمان بسیج سازندگی به عنوان یک ماموریت در مناطق مختلف محروم سرمایه‌گذاری کرد. در این راستا اقداماتی مانند ایجاد کارگاه‌های کوچک از جمله صنایع تبدیلی بخش کشاورزی، کشاورزی قراردادی، تولیداتی مانند ادویه‌جات و حتی در اختیار قرار دادن دام و احشام که اقتصاد را در مناطق روستایی پایدارتر کند، اجرا شد.
 
وی گفت: این اقدامات با هدف جلوگیری از مهاجرت از روستاها و مناطق محروم و تقویت اقتصادی این مناطق انجام شد اما بعد از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده موضوع بازارهای هدف و این سوال مطرح شد که با محصول تولید شده چه کنیم؟
 
مدیر بازرگانی شرکت آماده لذیذ با بیان اینکه زنجیره کامل در این ماموریت طراحی نشده بود، اضافه کرد: حدود سه ماه پیش با بخش خصوصی از جمله ما جلساتی برگزار شد تا محصولات آماده لذیذ به عنوان بزرگترین دریافت‌کننده محصولات خشک کشاورزی در کشور و محصولات دیگر، این زنجیره را تکمیل و برندینگ کنند یعنی محصولاتی که در مناطق محروم تولید می‌شوند، تحت برند این مجموعه‌ها قرار گرفته و زنجیره تولید کامل شود و شاهد ایجاد ارزش افزوده باشیم.
 
ابراهیمی تصریح کرد: ماهیت این تفاهم‌نامه برندیگ، دریافت محصولات مناطق محروم که توسط سپاه پاسداران مدیریت می‌شوند و رساندن آنها به زنجیره و بازار مصرف را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر گروه‌هایی مانند اکتوورکو که محصولات دارویی تولید می‌کنند، پشتیبانی مناطق محروم از محصولات تمام شده و رساندن دارو در طرح‌های جهادی هم از اهداف این تفاهم‌نامه است. تلاش بر آن است تا به صورت مستقیم از بخش خصوصی این موارد را برای مناطق محروم تامین کنند.
 
مدیر بازرگانی شرکت آماده لذیذ گفت: بحث دیگر آن است که از حدود 4 سال پیش، دولت موضوع کشاورزی قراردادی را مطرح کرده است تا کشاورز با هدف، تولید کند. بسیج نیز این کار را انجام داده است که یکی از موارد آن کشاورزی قراردادی و حمایت از تولید است. جان ماجرا آن است که با کارگروه‌های تخصصی و ماهیانه بین بسیج سازندگی و بخش خصوصی بتوانند این هدف را ارتقا دهند.
 
به گفته ابراهیمی، ماهیت ماجرا تولید محصول، تکمیل زنجیره، برندینگ و رساندن آن به صنعت است. این اتفاق توسط بخش خصوصی قابلیت اجرا دارد.
 
او در پاسخ به این سوال که آیا محصولات خاصی شامل این تفاهم‌نامه می‌شوند، اضافه کرد: هم‌اکنون حدود 40 نوع محصول خشک کشاورزی در آماده لذیذ مصرف می‌شوند. این 40 محصول به صورت هدفمند می‌توانند توسط مناطق محروم تولید و در کارگاه‌های منطقه‌ای خشک شوند و با استاندارد و نظارت ما به کارخانه‌های ما تحویل داده شوند. شرکت‌هایی که در مناطق آسیب‌پذیر ایجاد شده‌اند در حوزه  تولید ادویه‌جات، پیاز خشک، پیاز سرخ شده و تمامی محصولاتی که به بازار هدف نزدیک و نیاز به برندسازی دارند، در اختیار شرکت ما قرار می‌گیرند.
 
ابراهیمی اظهار کرد: این محصولات در اختیار برند ما قرار می‌گیرند اما در صورت لزوم ممکن است برندهای مشترک هم ایجاد شوند یا برندهای اختصاصی که از خطوط تولید ما کار را انجام می‌دهند.
 
وی با اشاره به تاثیر این طرح بر افزایش میزان تولید محصولات آماده لذیذ، تصریح کرد: با این طرح زنجیره ما تکمیل‌تر خواهد شد. زمانی که مدیریت کلان برای تولید این مواد اعمال شود، شاهد کاهش هزینه‌ها نیز خواهیم بود که در نهایت محصول با قیمت تمام شده کمتری به دست مصرف‌کننده می‌رسد. این اتفاق در ذات این تفاهم‌نامه دیده خواهد شد.

ابراهیمی درباره شرکت آماده لذیذ هم توضیح داد: گروه دارویی و غذایی اکتوورکو بیش از 4000 نفر پرسنل دارد که بطور اختصاصی 1600 نفر در بخش غذایی مشغول بکار هستند. همچنین 400 قلم محصول در آماده لذیذ تولید می‌شوند و شرکت پخش مستقلی را هم در اختیار داریم.
 
وی افزود: از توسعه در شرکت آماده لذیذ نیز غافل نبودیم و فرآوری قهوه، تولید قهوه از دانه سبز و... در برنامه تولید قرار دارد. صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، بحرین نیز در حال انجام است و سابقه صادرات به اروپا و آمریکا را نیز داریم.
 
وی تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم در حوزه صادرات، ارزش افزود محصولات کشاورزی است. زمانی که تفاهم‌نامه‌هایی از این جنس امضا می‌شوند، دسترسی به بازارهای بین‌المللی فراهم می‌شود و می‌توانیم از محصولات تولیدی مناطق محروم در زنجیره صادرات نیز استفاده کنیم.
 
کد مطلب : ۳۰۵۰۹
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :