پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
 
 
ریاحی در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
صدور مجوز راه‌اندازی 4 مرکز جدید جمع‌آوری پلاسما در ایران
به دنبال صادرات پلاسمای خام هستیم/راه‌اندازی یک پالایشگاه پلاسما در گیلان تا 15 ماه دیگر
 
یک فعال صنعت پلاسما در ایران گفت: 10 مرکز فعال جمع‌آوری پلاسما در کشور فعال است و اخیرا مجوز احداث 4 مرکز جدید نیز صادر شده که 2 مجوز مربوط به شرکت‌های فعال در این صنعت و 2 مجوز نیز به متقاضیان جدید فعالیت در این صنعت است.
 
ناصر ریاحی به مناسب ۵ تا ۹ اکتبر؛ هفته جهانی آگاهی‌بخشی درباره پلاسما در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه ظرفیت جمع‌آوری پلاسمای مراکز فعال حدود 400 هزار لیتر در سال است، افزود: یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنعت پلاسما، عدم افزایش متناسب قیمت محصولات این صنعت بوده بطوریکه طی حدود 10 سال اخیر تنها دو بار و هر بار به میزان تنها 5 درصد قیمت محصولات این صنعت افزایش یافته که این میزان افزایش قیمت به هیچ‌وجه متناسب با تورم سالانه کشور نبوده است.

وی گفت: خواب سرمایه در صنعت پلاسما بیش از 1.5 سال است و همین ویژگی هزینه مالی سنگینی را به شرکت‌های فعال در این صنعت تحمیل می‌کند.

وی گفت: در حال مذاکره با وزارت بهداشت هستیم تا بتوانیم مجوز فروش پلاسمای خام را بدست آوریم. با توجه به اینکه پلاسمای ما توسط پالایشگر خارجی پالایش می‌شود، طبعا به ما اجازه نمی‌دهد که فرآورده را با برند خودش در مناطق خودش بفروشیم و به همین دلیل به دنبال صادرات پلاسمای خام هستیم.

ریاحی افزود: با جمع‌آوری 450 تا 500 هزار لیتر پلاسما، تقریبا تمام نیاز داخل به فرآورده‌های حاصل از پلاسما تامین می‌شود.

او با اشاره به اینکه تجارت پلاسما در جهان وجود دارد و 80 درصد از صادرات جهانی پلاسما نیز در اختیار آمریکا است، توضیح داد: میزان اهدای پلاسما در کشورهای مختلف متفاوت است و مثلا در آمریکا و کانادا امکان اهدای پلاسما دو بار در هفته وجود دارد و در ایران نیز حداکثر دفعات اهدای پلاسما در سال 36 مرتبه تعیین شده است.

این فعال صنعت پلاسما در ایران با اشاره به اینکه اهداکنندگان پلاسما در هر بار مراجعه برای اهدا تحت آزمایش‌ها و مراقبت‌های پزشکی رایگان مختلفی قرار می‌گیرند که در حالت عادی انجام این آزمایش‌ها و مراقبت‌ها مشمول هزینه می‌شود، افزود: علاوه بر اینکه به اهداکنندگان پلاسما مبلغی جزئی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب پرداخت می‌شود که این پرداخت در همه کشورهای جهان مرسوم و قانونی است. این پرداختی در آمریکا بین 25 تا 30 دلار برای هر بار اهدا و در اروپا بین 15 تا 20 یورو برای هر بار اهدا است و در ایران این رقم حدود ٥٠ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه مراکز جمع‌آوری پلاسما در ایران تحت ممیزی دائمی موسسه معتبر پل‌الریخ آلمان قرار دارد و این ممیزی با وجود همه مشکلات از جمله تحریم‌ها و شیوع کرونا ادامه یافته است، توضیح داد: مراکز جمع‌آوری پلاسما در ایران تائیدیه آلمان و اتریش را دارند. همچنین پلاسمای ایرانی سابقه صادرات به سوئیس را هم دارد.

ریاحی با اشاره به اینکه ایران نخستین کشور در قاره آسیا بوده که جمع‌آوری پلاسما را به روش پلاسما فرزیس آغاز کرده است، اظهار کرد: محصولات مشتق از پلاسما در درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی کاربرد دارند. از جمله اینکه دو محصول فاکتور هشت و نه برای بیماران هموفیلی کاربرد دارند. سایر محصولات مشتق از پلاسما نیز در سوختگی‌های شدید، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های نقص ایمنی، بیماری‌های نادر، ایدز و ... کاربرد دارند.

او با بیان اینکه یک پالايشگاه پلاسما در استان گیلان در دست احداث است که حدود 15 ماه دیگر به مرحله راه‌اندازی فاز اول خواهد رسید، گفت: این پالایشگاه ظرفیت پالایش سالانه 650 هزار لیتر را دارد. همچنین اخیرا یک واحد فرآورى محصولات مشتق از پلاسما در استان البرز با تلاش دانشمندان ایرانی راه‌اندازی شد که در یک شیفت می‌تواند 80 هزار لیتر پلاسما را پالایش کند.

وی تاکید کرد: ایران در صنعت پلاسمای جهان جای پای خود را محکم کرده و قابل کنار گذاشته شدن نیست. مدل ایران در زمینه ارسال پلاسما و برگرداندن فرآورده در جهان قابل چشم‌پوشی نیست و اين مدل در مجامع بين‌المللى به عنوان يك الگوى مناسب معرفى مى‌شود.
 
کد مطلب : ۳۰۸۵۱
دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :