پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
 
 
/یادداشت دریافتی فانا/
فروش غیرقانونی انواع مکمل‌ها در دیجی‌­کالا
 
 
فانا: چندی پیش در اقدامی عجیب ولی با سابقه قبلی، پلتفرم فروش آنلاین دیجی‌­کالا، بزرگترین پلتفرم فروش آنلاین کشور اقدام به اضافه کردن بخشی به نام "مکمل غذایی و دارویی" با موجودی 400 قلم کالا، اعم از مولتی­ ویتامین­‌ها کرد. با توجه به ماهیت کالا­های معرفی شده، فروش این کالا­ها به صورت واسطه­‌ای توسط دیجی‌­کالا انجام می­‌شد.

پیش از این نیز دیجی‌­کالا اقدام به فروش ماسک­‌های پزشکی کرده بود که با بررسی­‌ها و اقدامات وزارت صمت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متوقف شد. با توجه به مشاهدات صورت گرفته 3 تامین­‌کننده برای کالاهای مذکور، اقدام به فروش واسطه­‌ای کرده بودند. با توجه به تبصره 2 از ماده 2 "ضابطه فروش اینترنتی فرآورده­‌های سلامت غیر­دارویی در داروخانه" که توسط سازمان غذا و دارو مصوبه اجرایی مورخ 1397/6/11، درخواست مشتری می­‌بایست در تارنمای دارای مجوز از سازمان غذا و دارو و منصوب به داروخانه تامین­‌کننده کالا باشد و هرگونه فروش واسطه­‌ای و خارج از محیط تارنمای ثبت شده و دارای مجوز، ممنوع و طبق ماده 7 این ضابطه جرم محسوب شده و قابلیت ارجاع به مراجع ذی­صلاح­ قضایی را خواهد داشت.

با پیگیری‌های بازرسین سازمان غذا و دارو، از ساعتی پیش، این بخش فروش دیجی‌­کالا غیرفعال شده است ولی سوال باقی­مانده این خواهد بود که چرا و چگونه بزرگترین پلتفرم فروش آنلاین کشور بدون استعلام و بررسی ضوابط حاکم بر فروش آنلاین فرآورده­‌های سلامت غیردارویی که فروش آن­ها مستلزم کنترل دقیق و علمی است، شروع به فروش این کالا­ها کرده است.

مستندات این خبر:
  • لینک ضابطه فروش اینترنتی فرآورده­‌های سلامت غیر­دارویی در داروخانه
http://fdo.tums.ac.ir/darou/wp-content/uploads/2017/04/forushInterneti.pdf
  • تصویر مربوط به فروش کالاها قبل از توقف (به دلیل حذف محتویات لینک‌های فعال توسط سایت دیجی‌­کالا، این تصویر از مستندات google cached استخراج شده است):

     
  • تصویر مربوط به توقف فروش:
     
 

یادداشت از امین عصاریان رزیدنت اقتصاد و مدیریت دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران و داروساز عمومی
 
کد مطلب : ۳۰۹۴۰
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :