پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
 
 
دکتر مهدی پیرصالحی؛ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران
پیش از مشخص شدن منشاء داروهای قاچاق، هر قضاوتی عجولانه و اشتباه است
 
از سه روز پیش انتشار خبر کشف ۱۹ کامیون حامل داروی قاچاق ایرانی در دیاله عراق بحث‌آفرین شده است. این خبر ابتدا از یک منبع عراقی و سپس از طریق یورونیوز منعکس شد و در شبکه‌های اجتماعی بازخورد زیادی داشت.
 
به گزارش فانا، پیش‌تر نیز خبرهایی از کشف محموله‌‌های قاچاق دارو در مرزهای کشور منتشر شده بود و این خبرها باعث نگرانی جامعه درمورد هدررفت منابع داخلی شده اما همزمان هجمه‌ای علیه داروسازان شکل گرفته است.

دکتر مهدی پیرصالحی؛ نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سندیکا هر نوع قضاوت و اظهار نظر عجولانه در شرایط فعلی را زود و اشتباه دانست و توضیح داد: «قبل از هر چیز باید مقام‌های عراقی مشخص کنند داروهای کشف شده ساخت ایران یا خارجی است؟ چطور وارد آن کشور شده و مبداء اصلی کجا بوده است؟ حتی احتمال دارد این داروها صادرات رسمی بوده که نقص مدارک داشته و قاچاق شناخته شده است،‌ در هر صورت رهگیری و ردیابی چنین حجم دارویی کار سختی نیست.»

دکتر پیرصالحی درباره رابطه انتشار گسترده خبر قاچاق معکوس داروی داخلی و مساله قیمت دارو گفت: «افزایش قیمت دارو در اختیار ما نیست و تولیدکننده نمی‌تواند قیمت دارو را بالا ببرد. قیمت زمانی بالا می‌رود که ارز دارو تغییر کند. اگر قیمت ارز واقعی شود، رقابت هم واقعی می‌شود ولی صنعت دارو از بالا رفتن قیمت نهایی منتفع نخواهد شد. وقتی ارز را گران‌تر بخرد، طبیعتا قیمت محصول به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.»

نایب‌ر‌ئیس هیئت‌مدیره سندیکا یادآوری کرد قاچاق به تولیدکننده، واردکننده و هر کسی که به صورت رسمی و سالم کار می‌کند، ضربه می‌زند. او در ادامه افزود: «قاچاق دشمن هر اقتصاد سالمی است و وقتی قاچاق زیاد می‌شود که رانت و منابعی موجود باشد تا بتوان از آن سوءاستفاده کرد. هرچه زودتر بتوانیم جلوی این راه‌های سوءاستفاده را بگیریم به نفع تولیدکننده، مردم و کل جامعه است و مانع هدر رفت منابع و دارایی کشور خواهد شد.»

دکتر مهدی پیرصالحی تاکید کرد: وقتی قبول می‌کنیم نرخ ارز ما با کشورهای اطراف اختلاف خیلی زیادی دارد، در هر حوزه‌ای باعث فساد می‌شود. اختلاف خیلی زیاد ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز ۳۲۰۰۰ تومانی خیلی افراد را به وسوسه می‌اندازد.

او در پایان گفت: « قاچاق خرد زیاد است و به‌صورت روتین و به شکل مسافری دارو از ایران خارج می‌شود، پس نظارت خیلی مهم است. نهادهای ناظر باید منشاء این قاچاق را پیدا و با آن برخورد کنند. قبلا قاچاق داروهای ایرانی به کشورهای دیگر در این حجم نبوده و احتمال این‌که ۱۹ کامیون دارو از داروخانه‌ها خارج شده باشد، بعید است.»
 
کد مطلب : ۳۰۹۵۱
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۳
۰
 
مرجع : سایت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران
 

ارسال
 
گروه های خبری :