در نشستی خبری مطرح شد

هشدار نسبت به کمبود تجهیزات پزشکی در کشور

۳ چالش اساسی پیش روی تولیدکنندگان

خبرگزاری ايسنا , 6 آبان 1399 ساعت 0:14

در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، به مشکلات تخصیص ارز به تجهیزات پزشکی، قیمت گذاری نامناسب تجهیزات و ملزومات پزشکی، رسوب مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید در گمرکات، مطالبات شرکت‌های تولیدکننده از بخش‌های دولتی و... اشاره و درخواستهایی جهت رفع این مشکلات مطرح شد.


به گزارش فانا، مهندس مجید روحی - رئیس و عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی و دارویی در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، گفت: انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ۲۲ سال قبل تشکیل شده است. قبل از پاندمی کرونا، ۶۲۰ تا ۶۵۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی داشتیم، اما در حال حاضر با رشد ۲۰ درصدی بالغ بر ۸۰۰ شرکت داریم که در این حوزه مشغول فعالیت هستند. این نشان دهنده اهمیت حوزه تولید تجهیزات پزشکی است.  

وی افزود: نیازی که کل کشور به تجهیزات پزشکی از نظر میزان ارزی دارد، چه در حوزه قطعات و مواد اولیه ماشین آلات و چه در زمینه محصولات آماده طبق آمار وزارت بهداشت ۴.۶ میلیارد دلار است؛ این حجم نیاز ارزی است که البته منقبض شده است و اگر بخواهیم با دست باز محاسبه کنیم، رقم بیش از این می‌شود.  

روحی ادامه داد: باید توجه کرد که اگر تولید تجهیزات پزشکی نباشد، نیاز ارزی کشور بیش از پنج برابر افزایش می‌یابد. خوشبختانه در حوزه تجهیزات پزشکی بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد از نظر کمی و کیفی نیاز تجهیزات پزشکی در کشور را به ویژه در حوزه تجهیزات مصرفی، تولیدکنندگان داخلی تامین می‌کنند. در حوزه تولید البسه‌های یکبار مصرف، البسه بیمارستانی، ماسک، ونتیلاتورها، تخت‌های بیمارستانی و... را تولید می‌کنیم.

وی همچنین گفت: با توجه به این نکات، اهمیت پشتیبانی و حمایت اصولی از حوزه تجهیزات پزشکی به عنوان اولویت اول قرار می‌گیرد. در عین حال با توجه به مشکلاتی که در حوزه‌های اقتصادی، تحریم، صادرات، نقل و انتقالات بانکی و... داریم، در حوزه تجهیزات پزشکی هم این مشکلات وجود دارد. یکی از مشکلاتی که در حوزه تجهیزات پزشکی وجود دارد، تخصیص ارز است که در کشور وجود دارد. مشکلاتی نظیر مقررات غیر ضرور، بحث قیمت گذاری که در حوزه‌هایی که ارز دولتی به آن‌ها تخصیص داده نشده، بیشتر خود را نشان می‌دهد و مطالبات شرکت‌های تولیدکننده از بخش‌های دولتی است.

روحی در ادامه گفت: تمامی تشکل‌ها از ابتدا در سال ۱۳۹۷ که چالش ارز ایجاد شد و نرخ ارز افزایش یافت، با ارز دولتی و ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودند. ما هیچگاه موافق چند نرخی بودن ارز نبوده‌ایم. اختلاف ارز منجر به رکود تولید شده است.

وی مدعی شد؛ رقم میزان ارزی که از سال ۱۳۹۷ تاکنون برای بخش تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده، به ۴۰ میلیون دلار هم نمی‌رسد.

جلیل سعیدلو- نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز گفت: در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال تولید نامگذاری کردند، انتظار این بود که ما با حداقل‌های حرفه خودمان بتوانیم کار را پیش بریم و این حداقل‌ها برای ما تامین شود. در حال حاضر بحث کمبود مواد اولیه برای تامین تجهیزات پزشکی مطرح است و مشکل عمده ما است که چنانچه به سرعت در اختیار تولیدکنندگان قرار نگیرد، احتمالا با کمبودهای متعددی مواجه خواهیم شد که ممکن است سلامت مردم را به خطر اندازد.  

وی افزود: تمام مسیرهایی را که می‌شناختیم برای تامین مواد اولیه طی کردیم، تمام مکاتبات انجام شده است، اما هنوز همکاران ما طی ماه‌های گذشته نتوانستند حتی ۵۰ درصد آنچه را که در گذشته تامین می‌کردند، تامین کنند. باید تولیدکنندگان این حوزه را دریابند، در غیر این صورت با بیکار شدن شاغلین این حوزه و کمبود تجهیزات پزشکی خواهیم بود.

مهندس قاسمی- دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز در این نشست گفت: معضلات عمده‌ای که تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی و آزمایشگاهی با آن مواجهند شامل تامین مواد اولیه، اجزا، قطعات و ماشین آلات خطوط تولید، مشکل تخصیص ارز، تغییرات متعدد سیاست‌های ارزی و بلاتکلیفی شرکت‌ها در حوزه تخصیص ارز و از همه مهمتر عدم صدور کد تخصیص از سوی بانک مرکزی است. مشکل ترخیص از گمرکات و رسوب مواد اولیه و ماشین آلات تولید در گمرکات کشور و مطالبات انباشته تولیدکنندگان و کمبود سرمایه در گردش و... از دیگر معضلات این حوزه است.

وی افزود: در این حوزه، مشکل تامین مواد اولیه و ماشین آلات و اجزای تولید، بزرگترین مساله فعلی است که به شدت متاثر از سیاست‌گذاری‌های متغیر ارزی و رسوب کالا در گمرکات کشور و مطالبات انباشته و کمبود سرمایه در گردش شرکت‌هاست. مکاتبات بسیاری انجام شده است، اما متاسفانه معضل بزرگی که با آن مواجهیم این است که تعریف واحد و درک واحد از مفهوم زمان انجام کار میان بخش دولتی و بخش خصوصی وجود ندارد. رسوب کالاها در گمرکات نیز به دلیل عدم صدور کد تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است.

قاسمی ادامه داد: به طور کلی عدم صدور کد تخصیص از سوی بانک مرکزی، ترخیص کالاها را دچار مشکل کرده است. پیشنهاد ما این است که اولا کریدور سبز برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات خطوط تولید ایجاد کنیم و ترخیص کالاها از گمرکات در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.


کد مطلب: 31111

آدرس مطلب: http://phana.ir//fa/doc/news/31111/هشدار-نسبت-کمبود-تجهیزات-پزشکی-کشور

فانا
  http://phana.ir/