سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
 
 
در نامه علویان به نمکی مطرح شد:
رونمایی از عملکرد افتضاح معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت
 
استاد بازنشسته دانشگاه، دانشمند برتر منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران و معاون اسبق وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت توضیحاتی را درباره عملکرد معاونت تحقیقات و فناوری این وزارتخانه ارائه کرد.
 
به گزارش فانا، متن کامل نامه موید علویان خطاب به سعید نمکی به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سلام علیکم

ابتدا باید به تک تک عزیزانی که در حوزه سلامت فعالیت می کنند، خسته نباشید گفته و آرزوی سلامتی و توفیق بیشتر را در کنترل این پاندمی از خداوند متعال خواستارم. بدون شک یک دست بودن تیم وزارتخانه در پیگیری برنامه ها بسیار حائز اهمیت است. هم اکنون زمان سختی است و آثار خستگی بر چهره تک تک عزیزان حوزه سلامت پدیدار گشته لذا شایسته است تا همه ارکان وزارت بهداشت با همراهی مردم  و حمایت دولت، برنامه های لازم برای کنترل بیماری را فراهم نمایند. حوزه پژوهش باید به نیازها پاسخ درست و سریع دهد و تا به حال نتوانسته راهنمای دقیقی باشد. تشکیل اتاق مستندساز متشکل از افراد مرتبط برای جمع آوری مستندات علمی که شبانه روزی کار کنند و تجارب دنیا را به سیاستگزاران در دولت و وزارت بهداشت منعکس نمایند تا اشتباهات کمتری صورت گیرد، جزو اولویت های مهم باشد.

اینجانب به عنوان یک عضو کوچک علمی و فعال در حوزه سلامت مهمترین چالش های موجود را در عرصه پژوهش خدمت حضرتعالی قبلا مکاتبه کرده بودم ولی متاسفانه به دلایلی پیگیری نشد. از جمله مهمترین مواردی که قبلا به نمایندگی از محققین کشور به استحضار جنابعالی رسانیده بودیم موارد زیر حایز اهمیت میباشند:

١. بحث شفاف نبودن بودجه های تحقیقاتی نیماد و عدم توزیع عادلانه بودجه های پژوهشی در کشور
٢. بحث تصدی همزمان دو شغل از سوی برخی مسوولین و تضاد منافع و تاسیس شرکت های دارویی و رانت در فروش داروی مایحتاج مردم
٣. بحث اعلام ایمنی گله ای به عنوان یک سیاست اشتباه در کنترل کرونا که منجر به مرگ بسیاری از ایرانیان تا امروز شده است
۴. عدم مشخص بودن جهت گیری تحقیقات کرونا و عدم پیگیری اولویت های مهم در پاسخ به سوالات مهم اپیدمیولوژیک و تمرکز بر کارازمایی های بالینی و عدم توجه به لزوم ملحق شدن به طرح های تحقیقاتی در زمینه واکسن با کشورهای اروپایی، آمریکا، چین و روسیه. این کوتاهی در عدم ملحق شدن به طرح های تحقیقاتی جهانی در واکسن کرونا و تمرکز بر افزایش مطالعات کازمایی بالینی یک اشتباه تاریخی است و باید پیگیری حقوقی شود.
5. بحث عدم توجه به اخلاق در پژوهش های صورت گرفته در مراکز وابسته به معاونت تحقیقات و ایجاد الگوی نامناسب مبارزه با تقلب در بین پژوهشگران کشور به ویژه معضلاتی مانند فضاحت علمی خروج 67 مقاله از نیچر
6. ایجاد شرایط نامتعارف و بسیار پیچیده برای ارزشیابی اعضای هیات علمی و دانشجویان کشور و توجه به کمیت علم و H index بجای تحقیقات کاربردی

حال که تغییری مثبت در وزارت بهداشت ایجاد شده، آن را بارقه نوری در تاریکی آنچه در سال های اخیر رخ داده می دانم و از حضرتعالی تقاضا دارم به جای پاسخ دادن به ادعاهای واهی مطروحه، نسبت به تشکیل "کمیته عالی" بررسی عملکرد معاونت محترم تحقیقات و فناوری، تضاد منافع در شرکت های دارویی وابسته و ارتباط آن با فرضیه موثر بودن داروی سووداک در درمان کرونا و آسیب هایی که مردم از این طریق متحمل شدند، جهت گیری تحقیقات علوم پزشکی و توزیع بودجه های پژوهشی در مراکز کشور و عدم توجه به الگوهای اخلاق در پژوهش اقدام نمایید تا ضمن بررسی دقیق تمام اسناد و اقدامات انجام شده بتوانید به حقایق لازم دست یابید و انشالله در آینده از بروز این موارد پیشگیری شود.

ارادتمند
اول اذر ماه ١٣٩٩
دکتر موید علویان
استاد بازنشسته دانشگاه
و دانشمند برتر منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران
 
کد مطلب : ۳۱۴۹۳
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :