پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ ,15 April 2021
 
 
چرا داروی بیماران SMA وارد فهرست دارویی کشور نمی‌شود؟
 
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره علت عدم ورود داروی «اسپینرازا» به کشور توضیحاتی ارائه کرد.
 
به گزارش فانا، دکتر سید حیدر محمدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت عدم ورود برخی داروهای بیماران SMA به فهرست دارویی کشور اظهار کرد: ورود دارو به فهرست دارویی کشور بر اساس نظر متخصصین انجام می‌شود؛ مطالعه هزینه – اثربخشی و ارزیابی اقتصادی یک دارو، زمان‌بر است زیرا باید میزان اثربخشی یک دارو روی یکسری از بیماران بررسی و سپس هزینه اثربخشی آن مشخص و ارزیابی شود که درمان مشابه آن، چه‌قدر هزینه و اثربخشی دارد؛ ممکن است هزینه یک دارو پایین باشد اما اثربخشی آن بسیار کم باشد.

وی درباره علت عدم ورود داروی «اسپینرازا» به فهرست دارویی کشور تصریح کرد: این دارو هزینه اثربخشی مناسبی ندارد و از سوی دیگر کشور با کمبود منابع ارزی مواجه است. داروی اسپینرازا چندین میلیون قیمت دارد که واردات و سپس پوشش بیمه‌ای آن با توجه به منابع مالی محدود، امکان‌پذیر نیست. بسیاری از کشورهای دیگر نیز این داروها را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا ودارو در پاسخ به سؤالی درباره درمان جایگزین برای بیماران SMA تصریح کرد: پیوند مغز و استخوان برای این بیماران در کشور انجام می‌شود البته بانک سلول‌های بنیادی ما محدود است و اگر بخواهیم از سلول بنیادی وارداتی استفاده کنیم نیز هزینه‌ای حدود 12 هزار دلار دارد که بسیار کمرشکن است.

بیماری SMA یک بیماری عصبی – عضلانی ژنتیکی است؛ چند روز پیش، خانواده بیماران SMA با تجمع مقابل وزارت بهداشت خواستار ورود داروی این بیماری به کشور شده بودند.
 
کد مطلب : ۳۳۵۳۷
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۵
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران پویا
 

ارسال
 
گروه های خبری :