يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ,11 April 2021
 
 
آغاز تولید انبوه اسپوتنیک ۵ از فرودین‌ماه با همکاری شرکت ایرانی
 
نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: یک واحد تولیدى داخلی مقدمات همکارى با طرف روسیه را انجام داده و از فروردین تولید انبوه اسپوتنیک ٥ شروع خواهد شد. در واقع این همکاری بصورت تولید مشترک است و کیفیت اصلى حفظ می‌شود.
 
به گزارش فانا، ناصر ریاحی در مورد تاثیر روی کار آمدن بایدن بر تسهیل واردات دارو گفت: با آمدن بایدن هم هیچ تغییرى در وضعیت صورت نگرفته است.‌ تحریم‌ها هنوز وجود دارند و ارز کافى هم بدلیل عدم فروش کافى نفت، که ارز ٤٢٠٠ تومانى براى دارو از آن محل هست، وجود ندارد. خصوصا در پاییز، تخصیص ارز ناکافى بود و بخشى هم که تخصیص دادند عملیاتى نشد؛ اجبارا بعد ٥ یا ٦ ماه، ریال شرکت‌ها به ایشان عودت شد.

وی در مورد تاثیر FATF اظهار داشت: از طرفى بدلیل عدم عضویت در FATF سیستم نقل و انتقال بانکى هم مختل است. البته براساس شنیده‌ها، به احتمال زیاد این بار عضویت ایران تصویب می‌شود.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: حتما بعد از عضویت و خروج از لیست سیاه شرایط به مراتب بهتر می‌شود. ولى بعد از عضویت باید الزامات این کنوانسیون رعایت شود که علاوه بر عملیات نرم افزارى، زیر ساخت‌هایى نیز براى بانک‌ها لازم خواهد بود.

ریاحی یادآور شد: البته بسیارى از الزامات در دو - سه سال گذشته قانونى شده و اجرا می‌شود یا خواهد شد. ‌مواردى مثل رسیدگى به تراکنش‌ها و قانون جدید چک از آن جمله هستند. ‌بنابراین به سرعت می‌توانیم مشکلات ناشى از عدم عضویت در FATF را رفع کنیم.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در مورد فعالیت شرکت‌های خصوصی در واردات واکسن کرونا گفت: چند شرکت پیشنهادهایى از چین و هند داشتند و چون تصمیم دولت و وزارت بهداشت در حال حاضر واردات توسط بخش دولتى است، و البته در تمام جهان هم همینطور است، بنابراین پس از تایید وزارت بهداشت توسط هیات امناى ارزى انجام خواهد شد.

وی افزود: البته یک واحد تولیدى داخلی مقدمات همکارى با طرف روسیه را انجام داده و از فروردین تولید انبوه اسپوتنیک ۵ شروع خواهد شد. در واقع این همکاری بصورت تولید مشترک است و کیفیت اصلى حفظ می‌شود.

ریاحی در مورد فعالیت کانال مالی سوییس برای خرید دارو با واریز احتمالی یک میلیارد دلار از پول‌های ایران در کره اظهار داشت: بنده اطلاع دقیقی در اینباره ندارم ولى بار قبل که ارز ژاپن از آن کانال عمل شد صرفا به شرکت‌هاى سوییسى سرویس می‌دادند.

وی ادامه داد: در مورد دارو حداکثر ٢٠٠-٣٠٠ میلیون یورو ظرفیت خرید دارو از سوییس وجود دارد و تجهیزات هم بسیار جزئى می توان خرید. بنابراین اگر این طور عمل کنند اکثر این ارز بلااستفاده می‌ماند.

 
 
کد مطلب : ۳۳۶۷۴
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :