يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ,11 April 2021
 
 
تک نرخی کردن ارز دولتی داروسازان چه میزان برای دولت درآمد دارد؟
 
رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه چندین داروی بیوتکنولوژی جدید در انتظار دریافت مجوز است، گفت: تک نرخی کردن ارز اختصاص داده شده به داروسازان سالانه بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد دارد.
 
به گزارش فانا، امیر فرشچی در مورد محدودیت‌های اعمال شده از سوی وزارت بهداشت برای ثبت داروهای جدید بیوتکنولوژی در فهرست دارویی کشور و اینکه محدودیت‌های اعمال شده لغو شده است یا خیر، اظهار داشت : در تابستان امسال و به دنبال شروع فعالیت مدیرکل جدید دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، وارد فاز مذاکرات جدیدی با این سازمان شدیم.

وی افزود: خوشبختانه مذاکرات انجام شده اثربخش بوده و به ما قول مساعد داده شده که فهرست دارویی کشور بر روی ثبت داروهای بیوتکنولوژی جدید باز شود، البته هنوز این برنامه هنوز عملیاتی نشده است.

وی گفت: شرکت دارویی آریوژن فارمد واقع در استان البرز در حال حاضر 3 محصول بیوتکنولوژی جدید در صف انتظار دارد که باید در فهرست دارویی کشور ثبت شود.

وی در بخش دیگری در مورد تخصیص ارز دولتی 4200 تومانی به حوزه دارو برای واردات مواد اولیه بیان کرد: به دلیل وجود سه ارز دولتی، نیمایی و آزاد شاهد چند نرخی بودن ارز در بازار و پیامدهای ناشی از آن مانند شکل گیری رانت و فساد بوده ایم، به همین دلیل به عنوان یک تولید کننده مراتب اعتراضات خود در این زمینه را به تمامی نهادهای مسئول اعلام کردیم.

فرشچی عنوان کرد: به دنبال چند نرخی شدن ارز و رانت و فسادی که تحت تاثیر آن در جامعه شکل گرفت، مطئمن بودیم که در قیاس با واردکنندگان، ما تولیدکنندگان دارویی در صف اول دریافت ارز دولتی جایی نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما به دولت و مجلس این بوده که ارز تک نرخی شود، زیرا در نتیجه اعمال این تصمیم دیگر کسی برای دریافت ارز دولتی در صف معطل نمی‌ماند و مشکلاتی از جمله رفع تعهدات ارزی با دخالت سازمان ها و ارگان های قضایی و حقوقی هم برای صادرکنندگان پیش نمی آید.

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه دولت هرساله هزینه زیادی را بابت نظارت بر بازار ارز پرداخت می کند، افزود : در حال حاضر نهادهایی از جمله بانک مرکزی ، وزارت‌ خانه‌های بهداشت و صمت، پلیس و یا گمرک هر کدام گروه های بازرسی جداگانه ای برای نظارت بر بازار ارز دارند، اما با تک نرخی شدن ارز هر کدام از این نهادها از نظارت‌های مربوطه رهایی می‌یابند و این مهم تاثیر زیادی هم در کاهش بسیاری از هزینه‌های کشور دارد.

وی با بیان اینکه کمتر از یک درصد از کل اقتصاد کشور سهم دارو است ، بیان کرد: در 99 درصد از کل اقتصاد ایران تورم واقعی حدود 50 تا 70 درصد وجود دارد، اما متاسفانه تنها بر این نکته تاکید می‌شود که آن یک درصد سهم دارو نباید تورم داشته باشد، اما این صحبت‌ها منطقی نیست و در واقع خشکاندن ریشه درخت تولید است.

فرشچی گفت: انتظار داریم که مانند دیگر حوزه‌ها در کشور تورم در تصمیم گیری قیمت داروها تاثیرگذار باشد، اما این مهم عملیاتی نشده و متاسفانه هنوز قیمت گذاری دارویی در کشور با دید انقباضی است.

وی در ذکر یک نکته گفت: برخی دوستان می‌گویند که اگر ارز آزاد و تک نرخی شود، دولت باید قیمت‌ها را اصلاح کند و به تبع آن اقلام دارویی هم گران می‌شود، اما همین افراد به این مهم توجه ای ندارند که ما به تفاوت نرخ ارز دولتی و نرخ ارز آزاد در حوزه دارو در واقع یک منبع درآمدی برای دولت است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز تاکید کرد: با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر حدود 2 میلیارد دلار تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات دارویی به کشور لحاظ می‌شود و از طرفی توجه به این نکته که تفاوت نرخ ارز دولتی آن با نرخ آزاد ارز در بازار حدود 20هزار تومان است، اگر تک نرخی بودن ارز اجرایی شود به یقین سالانه بیش از 40 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد خواهد داشت و این رقم می تواند به بیمه‌ها تزریق شود که قیمت دارو برای بیماران با کمترین افزایش همراه باشد.

وی گفت : در واقع درست است که تحت اعمال تک نرخی شدن ارز دارو هم گران می‌شود، اما دولت می‌تواند درآمد حاصل از آن را وارد شرکت‌های بیمه کند و اینگونه دیگر هزینه پرداخت دارو برای بیماران افزایشی ندارد.
 
کد مطلب : ۳۳۷۲۱
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :