دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ,12 April 2021
 
 
اتلاف وقت بیمار به دلیل عدم الزام پزشکان به "نسخه‌نویسی الکترونیک"
 
دبیر انجمن داروسازان تهران با بیان این‌که برخی پزشکان نسبت به "نسخه‌نویسی الکترونیک" اقدام نمی‌کنند، به برخی از چالش‌های اجرای نسخه و پرونده الکترونیک اشار کرد.
 
به گزارش فانا، دکتر محمدرضا دری درباره چالش‌های اجرای نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها اظهار کرد: طرح حذف نسخ کاغذی بسیار ارزنده است اما اگر زیرساخت‌های آن فراهم نباشد منجر به سردرگمی مردم و شلوغی داروخانه‌ها خواهد شد؛ ما این هشدار را قبل از حذف دفترچه‌های کاغذی به سازمان‌های بیمه‌گر داده بودیم که الکترونیکی شدن نسخه‌نویسی مسلتزم الکترونیکی شدن تمام خدمات از جمله نسخه‌نویسی است.

وی افزود: اجرای نسخه الکترونیک مسلتزم اجرای پرونده الکترونیک سلامت است؛ قرار بود پزشکان نسخه خود را به‌صورت الکترونیکی بنویسند و از طریق سامانه "سپاس" این نسخه به دست تمام ارائه‌دهندگان خدمات برسد اما اجرای پرونده الکترونیک سلامت به دلایلی نامعلوم نیمه‌کاره ماند و سازمان‌های بیمه‌گر به شکل جزیره‌ای به اجرای طرح نسخه الکترونیک اقدام کردند.

دری با بیان این‌که هر سازمان بیمه‌گر سامانه مخصوص خود را دارد، یادآور شد: پیش از اجرای طرح نسخه الکترونیک، ما نسخ را به وزارت بهداشت می‌فرستادیم اما الان با اجرای نسخه الکترونیک، اطلاعات مربوط به هر بیمار باید در یکی از سامانه‌های بیمه وارد شود که این امر باعث اتلاف وقت و جزیره‌ای شدن سامانه‌های بیمه شده است.

دبیر انجمن داروسازان تهران با بیان این‌که برخی از پزشکان همکاری لازم را برای نوشتن نسخه الکترونیک ندارند، تاکید کرد: الزامی برای نوشتن نسخه الکترونیک برای پزشکان وجود ندارد و پزشکان می‌توانند نسخه خود را روی سربرگ کاغذی خود بنویسند، این مسئله باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود.

دری درباره مشکلات ناشی از عدم الزام پزشکان به نوشتن نسخه الکترونیک تصریح کرد: این مسئله باعث می‌شود بیمار با نسخه کاغذی به داروخانه مراجعه کند و داروهایی که روی نسخه کاغذی برای او نوشته شده به نسخه الکترونیکی تبدیل شود که این مشکل باعث اتلاف وقت زیادی می‌شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، هدف از اجرای نسخه و پرونده الکترونیک، بررسی و کنترل میزان مصرف داروها، کسب اطلاعات آماری درباره تشخیص و درمان بیماری‌ها و جلوگیری از بروز تخلفات و خطاهای پزشکی در زمینه داروها بوده است در حالی که جزیره‌ای عمل کردن سازمان‌های بیمه‌گر در زمینه اجرای نسخه الکترونیک، در حال حاضر باعث فاصله گرفتن از اهداف اجرای این طرح شده است.

دبیر انجمن داروسازان تهران درباره راهکار حل مشکل نسخ الکترونیک گفت: متولی اجرای پرونده الکترونیک سلامت، وزارت بهداشت است؛ این در حالی است که وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر سامانه یکپارچه‌ای برای اجرای نسخه الکترونیک ندارند و باید سازمان‌های بیمه‌گر همگی به یک سامانه وصل شوند تا مشکل حل شود، از سوی دیگر پزشکان باید ملزم به نوشتن نسخه الکترونیک شوند تا معطلی بیماران در داروخانه‌ها به حداقل برسد؛ در حال حاضر اجرای نسخه الکترونیک با این شرایط نه تنها به کاهش زمان ارائه خدمت کمک نکرده است بلکه باعث اتلاف وقت بیشتر شده است.

دری با بیان این‌که نمایندگان مجلس و وزارت بهداشت باید با دقت و جدیت بیشتری به اجرای نسخه الکترونیکی ورود کنند، خاطرنشان کرد: در صورت عدم توجه به زیرساخت‌های نسخه الکترونیک و کندی سرعت اینترنت، ادامه اجرای این طرح بسیار ارزنده با چالش روبرو خواهد شد.
 
کد مطلب : ۳۳۷۶۲
سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۵
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران پویا
 

ارسال
 
گروه های خبری :