يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ,19 September 2021
 
 
ویسی در گفت‌وگو با فانا:
عاقبت برداشته شدن محدودیت‌های کرونا در انگلستان وحشتناک است
 
مدیکال دایرکتور BEH که یک ارائه‌دهنده بزرگ خدمات سلامت روان و بهداشت عمومی در شمال لندن است، گفت: با وجود برداشته شدن اغلب محدودیت‌های کرونایی در انگلستان از روز 19 جولای، پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده تعداد مرگ‌های روزانه کرونا در انگلستان به 600 تا 700 مورد برسد و حتی احتمال اینکه وضعیت فعلی 180 درجه معکوس شود و محدودیت‌های کرونایی به صورت کامل بازگردند، وجود دارد.
 
دکتر مهدی ویسی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا درباره وضعیت کرونایی این روزهای انگلستان به ویژه پس از 19 جولای که اغلب محدودیت‌های کرونایی برداشته شدند، توضیح داد: موضوع برداشتن اغلب محدودیت‌های کرونایی مانند زدن ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و ... از 19 جولای که حتی به صورت پوپولیستی این روز به نام روز آزادی یا روز رهایی نام‌گذاری شده بود، عملا از دو هفته پیش آغاز شده بود و به نوعی محدودیت‌ها برداشته شده بودند و فقط در روز 19 جولای این اقدامات رسمیت یافت. به نظر می‌رسد تا 10 روز دیگر می‌توان به تدریج نتیجه این سیاست را مشاهده کرد. ما در انگلستان یک اپلیکیشن روی موبایل‌ها داریم که به افرادی که بیش از زمانی معین در یک کنار یک فرد کرونایی حضور داشته باشند، دستور قرنطینه در خانه می‌دهد و این اپلیکیشن همچنان فعالیت می‌کند و حتی در روز 19 جولای نیز به هزاران نفر دستور قرنطینه داد. برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی و همزمان ادامه فعالیت این اپلیکیشن باعث سردرگرمی بسیاری از مردم شده است.

وی افزود: همچنین محدودیت‌های قبلی برای رفتن به اماکنی مانند رستوران‌ها و بارها نیز برداشته شده است. موضوع بسیار نگران‌کننده و خطرناک باز شدن اماکنی مانند باشگاه‌های شبانه، رستوران‌ها و سینماها است که عمدتا افراد جوان به این اماکن می‌روند و این ممکن است باعث افزایش انتقال کرونا در بین این گروه سنی شود.

ویسی با بیان اینکه اگر شیوع واریانت دلتا را نداشتیم، برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی شاید خیلی نگران‌کننده نبود و مشکلی به وجود نمی‌آورد، افزود: برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی زمانی که روزانه 2 تا 3 هزار نفر ابتلا به کرونا داشتیم خیلی مشکلی ایجاد نمی‌کرد اما وقتی که شروع برداشته شدن محدودیت‌ها از زمانی است که روزانه چند ده هزار نفر ابتلا به کرونا داریم، اوضاع بغرنج‌تر می‌شود. اینکه آمار افراد واکسینه شده بستری در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا در آمریکا پایین‌تر از انگلستان است، بیشتر به این دلیل است که هنوز واریانت دلتا در آمریکا به اندازه انگلستان شیوع پیدا نکرده است و موضوع واکسن‌گریزی واریانت دلتا نیز روز به روز در حال روشن شدن است. تصمیم انگلستان برای برداشتن اغلب محدودیت‌ها در دنیا منحصربفرد بوده و کشورهای دیگر نیز منتظر نتایج این تصمیم هستند که اگر موفق باشد احتمالا از آن پیروی خواهند کرد و اگر هم ناموفق باشد به سمت چنین تصمیمی نخواهند رفت. به نوعی انگلستان در این زمینه به موش آزمایشگاهی جهان تبدیل شده است.مدیکال دایرکتور BEH که یک ارائه‌دهنده بزرگ خدمات سلامت روان و بهداشت عمومی در شمال لندن گفت: بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا با برداشتن اغلب محدودیت‌های کرونایی قمار خیلی بزرگی کرده است و دلیل آن هم این است که می‌خواهد اقتصاد را دوباره به شرایط بهبودی و رشد بازگرداند. با این وجود تخمین زده می‌شود که طی 1.5 ماه آینده بین 1.5 تا 3.5 میلیون نفر در انگلستان مجبور شوند خود را قرنطینه کنند که این موضوع خطری بالاتر برای اقتصاد انگلستان خواهد بود چون به کمبود نیروهای کار و در نتیجه آسیب دیدن کسب‌وکارها منجر خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما به عنوان سیستم پزشکی در انگلستان دستور بوریس جانسون را رعایت نمی‌کنیم. الان حالت بی‌قانونی و ابهام عجیبی در این زمینه در انگلستان وجود دارد و ما گنگ هستیم و NHS هم به نوعی راه خودش را از تصمیم بوریس جانسون جدا کرده است.

او در پاسخ به این سوال که به نظر شما عاقبت برداشته شدن اغلب محدودیت‌های کرونایی در انگلستان چه خواهد شد؟ گفت: به نظر من آخر و عاقبت این تصمیم بسیار وحشتناک خواهد بود. به ویژه باز کردن رستوران‌ها، بارها و باشگاه‌های شبانه آخر و عاقبت خوبی ندارد. ممکن است تا اواسط ماه آگوست تعداد موارد روزانه ابتلا به کرونا به 100 تا 150 هزار مورد برسد. با توجه به اینکه 30 تا 35 درصد جامعه انگلستان هنوز واکسن نزده‌اند، آزادانه گذاشتن چرخش ویروس در بین این افراد احتمال تولید واریانت‌های جدید ویروس کرونا را نیز افزایش می‌دهد.

این پزشک ایرانی شاغل در بریتانیا تصریح کرد: با وجودی که شهردار لندن گفته بود که حتی بعد از 19 جولای زدن ماسک در حمل و نقل عمومی لندن اجباری خواهد بود اما من به شخصه مشاهده کردم که بسیاری از افراد این موضوع را رعایت نکرده‌اند. بهرحال موارد ابتلا به کرونا در انگلستان رو به افزایش است و با توجه به مسری‌تر بودن واریانت دلتا، افزایش موارد ابتلا به نسبت باعث افزایش موارد مرگ‌ومیر نیز خواهد شد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۳۶۷۲۴
پنجشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :