يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ,19 September 2021
 
 
از واکسیناسیون سریع خوشحال باشیم یا نگران؟!
 
نگرانی اینجاست که آیا پیش از تزریق دُز اول به افراد با انواع واکسن‌ها، فکری برای تامین دُزهای دوم این افراد هم شده است یا باید منتظر ماند تا دولت بعدی با انجام مذاکرات متعدد، از ابتدا اقدام به واردات واکسن دُز دوم آن هم با قیمت چندبرابری کند؟
 
به گزارش فانا، حمید رمضانی، فعال در حوزه بهداشت و درمان در یادداشتی که در خصوص «وضعیت واکسیناسیون و چالش‌های مبتلابه آن» در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده، بیان داشته است: این روزها بازار اخبار مربوط به واکسن کرونا داغ داغ است.

خبر واردات واکسن از کشورهای مختلف به گوش می‌رسد؛ وعده رکورد زدن تزریق‌های روزانه واکسن‌ها تا عدد700 هزار واکسن رسیده و هرروز نام دسته‌های مختلف از بیماران دیابتی گرفته تا رانندگان تاکسی و معلم‌ها و اساتید برای شروع واکسیناسیون مطرح می‌شود.

خبرهایی که فارغ از همه مسائل جناحی و سیاسی، اتفاقات گذشته و تاخیرهایی که تا به امروز اتفاق افتاده صرفا با تصور پدر و مادرهایمان و امید به فردا برای ما بهترین اخبار هستند.

این روزها واکسیناسیون سرعت گرفته و با انتخاب بین واکسن‌ها و ورود واکسن‌های تولید داخل که با تزریق نزدیک به 400 هزار واکسن برکت رخ داد، امید داریم این روند افزایش سرعت هر روز بیشتر و بیشتر شود تا با واکسیناسیون هرچه بیشتر افراد در کشور بتوانیم تا حدی شیوع را کم کنیم و از آن مهمتر با کاهش میزان مرگ و میر جان عزیزان هموطن را حفظ کنیم.

اما نگرانی کجاست؟

این حسرت بوده است که ای کاش این سرعت بالای واکسیناسیون در روزهای آخر این دولت نبود و خیلی قبل‌تر مسؤولان مربوط به فکر رکورد زدن می‌بودند ولی حالا هم جای خوشحالی دارد که روزهای آخری می‌خواهند حتی به بهانه رکورد و پوشش کاستی‌ها واکسیناسیون را تسریع کنند.

اما نگرانی اینجاست که آیا پیش از تزریق دُز اول به افراد با انواع واکسن‌های سینوفارم و آسترازنیکا و بهارات و... فکری برای تامین دُزهای دوم این افراد هم شده است یا باید منتظر ماند تا دولت بعدی با انجام مذاکرات متعدد از ابتدا اقدام به واردات واکسن دُز دوم آن هم با قیمت چندبرابری نماید؟

عده‌ای ممکن است پاسخ دهند که خب تک دُز بهتر از هیچی است! بله؛ ولی این جمله در شرایطی صادق است که اکثریت جامعه از حداقل ایمنی ناشی از واکسن برخوردار بودند؛ در حالی که آمارها نشان می‌دهد حتی تزریق تک دُز واکسن معتبری مانند استرازنیکا هم بیش از 30درصد اثربخشی در برابر گونه دلتا ندارد و از طرفی واکسیناسیون تک دوز زنجیره انتقال را نمی شکند.

حتی نتایج برخی که مطالعاتی در کشور شیلی انجام شده نشان می‌دهد کسانی که تک دز سینوفارم را تزریق کرده‌اند به نسبت افرادی که واکسن نزده‌اند ابتلا به کرونا بیشتری داشتند! علت این موضوع کاهش قابل ملاحظه رعایت موارد بهداشتی که بعد از انجام واکسیناسیون رخ داده‌ بوده است؛ غافل از این که تزریق تک دُز کافی نیست و همین‌طور گونه دلتا شوخی ندارد.

باید پرسید این حجم از واکسیناسیون فعلی با واکسن‌های خارجی آیا بعد از انجام کارهای لازم برای واردات همین تعداد دُز در یک ماه آینده صورت گرفته است یا خیر؛ در غیر این صورت وزارت بهداشت دولت آینده می‌ماند با حجم بالایی از تقاضا دُز دوم و خالی بودن دستش برای واردات واکسن‌های مورد نیاز و افزایش نارضایتی مردم از دولت جدید و برچسب ناتوانی به وزارت بهداشت جدید و صرفا اولویت داشتن حمایت از تولید داخل تا سلامت مردم و ایجاد دسترسی برای مردم برای تکمیل واکسیناسیون خود.

هرچقدر تعداد واکسن‌های تزریق شده افزایش پیدا کند، جامعه امن‌تری خواهیم داشت؛ اما با توجه تعداد دزُهای اول تزریق شده و تعداد افرادی که در حال حاضر واکسن خارجی دز اول می‌زنند و حدودا در 40 روز آینده نزدیک به 10 میلیون دز واکسن خارجی نیاز پیدا خواهند کرد؛ آیا دولت فعلی پاسخگو این تعداد نفر برای تکمیل واکسیناسیون خواهد بود؟
 
کد مطلب : ۳۶۷۹۳
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :