رییس انستیتو پاستور ایران:

واکسن «پاستوکووک» قریب به 100 درصد از مرگهای کرونایی جلوگیری می کند

وبدا , 5 مرداد 1400 ساعت 22:54

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: اگر جهش‌ های قابل توجه داشته باشیم کافی است تا یک دُز یادآور تزریق شود تا کارایی واکسن به ۹۱.۲ درصد برسد و در ۷۵ درصد موارد جلوی انتقال را گرفته و قریب به ۱۰۰ درصد موارد از مرگ و میر جلوگیری می ‌کند.


به گزارش فانا، دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران در نشست خبری که به طور مشترک با دکتر ویسنته ورز بنکوکو رییس انستیتو پاستور فیلای کوبا در استودیو سلامت وزارت بهداشت به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام پیش رو و تشکر از رییس انستیتو پاستور فیلای کوبا به مجموعه همکاری های بسیار خوب انستیتو پاستور ایران و کوبا اشاره و اظهار کرد: با توجه به پایان کارآزمایی بالینی واکسن کرونا در کشور کوبا و پایان تزریق ها در کارآزمایی فاز سه در ایران در این کنفرانس خبری حاضر شدیم تا به سوالات به وجود آمده پاسخ دهیم. فرصت را غنیمت می دانم و از همه کسانی که برای ساخت واکسن در داخل کشور اقدام کردند به عنوان یک ایرانی تشکر می کنم و برای آنها آرزوی موفقیت دارم. از اصحاب رسانه و همه کسانی که در این مدت که با اوج تحریم ها مواجه بودیم به ما کمک کردند تا در فضایی آرام به کار علمی خود بپردازیم، هم تشکر می کنم.

انستیتوپاستور قدیمی ترین موسسه تولید واکسن در کشور و خاورمیانه است

دکتر بیگلری با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران سابقه بیش از یکصد سال دارد که طی این مدت ثابت کرده دژ مستحکم امنیت سلامت کشور است، عنوان کرد: انستیتوپاستور ایران افتخار دارد که قدیمی ترین موسسه تولید واکسن در کشور و خاورمیانه است. در بحران عالم گیر کرونا انستیتو پاستور ایران مسئولیت تشخیص آزمایشگاهی کرونا را در کشور بر عهده گرفت. یادتان هست که کیت های بسیار محدودی در اختیار داشتیم و هیچ یک از دانشگاه ها نمی توانستند کار تشخیص را انجام دهند  وهمه نمونه ها به انستیتو پاستور منتقل میشد. خوشبختانه انستیتو پاستور ایران با آموزش در کارگاه ها، راه اندازی حدود ۴۰۰ آزمایشگاه در کشور و تنظیم واردات و بررسی شرکت هایی که کیت تولید می کردند، توانست این زمینه را ایجاد کند تا کشور در زمینه تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ کاملا خودکفا باشد که به عنوان برگی زرین در تاریخ سلامت ایران و انستیتوپاستور ایران  ثبت خواهد شد.

رییس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه بعد از تشخیص کار ما بر واکسن متمرکز بود، تصریح کرد: در وهله نخست می  خواستیم واکسنی داشته باشیم که موثر، کارا و ایمن باشد، سعی ما بر این بود از راه هایی استفاده کنیم که زیرساخت های موجود در انستیتو پاستور ایران جوابگو باشند نه راه هایی که با تکنولوژی آنها آشنا نباشیم. شرط سوم هم این بود که زیرساختی ایجاد شود تا هر زمانی که کووید تمام شد آن زیرساخت برای واکسن و پروژه های دیگر قابل استفاده شود؛ به همین  دلیل بعد از بررسی ها به نتیجه رسیدیم که بهترین راه، همکاری مشترک با کوبا است که البته از دو سال قبل در تولید واکسن پنوموکوک (واکسن ذات الریه کودکان) آغاز شده بود.

وی ادامه داد: این واکسن از واکسن های مورد نیاز کشور است ولی کشورهایی که می توانند آن را تولید کنند تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست است و تنها سه تا چهار کشور می توانند آن را تولید کنند؛ خوشبختانه کوبا از جمله کشورهایی بود که توان تولید این واکسن را داشت و ما نیز وارد همکاری مشترک با کوبا شدیم. البته این موضوع فقط مربوط به یک واکسن نبود بلکه یک پلتفرم و زیرساخت بود که با همکاری کوبا آغاز کردیم که نه تنها برای پنوموکوک و کووید بلکه برای بسیاری از واکسن های مورد نیاز در آینده هم می توان از این زیرساخت استفاده کرد. در همین راستا سرمایه گذاری در تولید واکسن کووید نیز در همین زیرساخت اقدام شد و در جلسات منظم علمی و هفتگی که با انستیتو فیلای کوبا داشتیم، این مساله نیز مطرح شد که کووید را هم با همکاری یکدیگر پیش ببریم.

خوشبختانه کارآزمایی بالینی واکسن در هشت شهر ایران به خوبی انجام شده است

دکتر بیگلری با بیان اینکه خوشبختانه واکسن ویژگی های خاصی داشت که تولید آن با توجه به فرآیندهای شیمیایی خیلی راحت تر میشد، توضیح داد: در واقع آمیخته ای از بایوتکنولوژی و فرآیندهای شیمیایی است که استاد این علم آقای دکتر ویسنته در دنیا هستند.

رییس انستیتو پاستور ایران افزود: نکته مهمی که از همان روزها اول پیش بینی می ‌شد که ویروس جهش‌هایی داشته باشد و باید واکسنی می‌ ساختیم که قادر باشد با جهش‌های مختلف مقابله کند؛ این واکسن که ویژگی خاصی دارد و ایمنی خوبی ایجاد می کند در عین حال بی خطر است و در کودکان هم به راحتی استفاده می‌ شود. برای زیر 18 سال تست شده و می شود مورد استفاده قرار گیرد.

وی عنوان کرد: همان زمان تصمیم گرفتیم برای واکسن یادآور ساخته شود؛ یعنی می ‌دانستیم که بعد از مدتی واکسن یادآور نیاز دارد؛ در حالی که خیلی کشورها تازه ساخت  یادآور را آغاز کرده اند ولی ما ماه‌ها پیش یادآور خود را آماده داشتیم؛ از دُز یادآور این واکسن می توان برای کسانی که قبلا بیمار شده اند یا واکسن ‌های دیگر را تزریق کرده اند به عنوان دُز دوم استفاده شود.

دکتر بیگلری با بیان اینکه کارآزمایی واکسن در کوبا در مقابل واریانت ‌های واکسن گریز (آفریقای جنوبی و کالیفرنیایی) نشان داد که درصد ایمنی زایی خوبی دارد، گفت: در کوبا با ۲ دُز استفاده از این واکسن در مقابل واریانت های واکسن گریز ۶۵ درصد موفقیت مشخص شد و نشان داده شد که اگر جهش‌های قابل توجه داشته باشیم کافی است تا یک دُز یادآور تزریق شود تا کارایی واکسن به ۹۱.۲ درصد برسد و در ۷۵ درصد موارد جلوی انتقال را گرفته و قریب به ۱۰۰ درصد موارد از مرگ و میر جلوگیری می ‌کند؛ از پیام هایی که هم ما و هم کشور کوبا در یافت می کنیم نشان می دهند که اکنون توجه جهانی معطوف به این واکسن شده است.

رییس انستیتوپاستور ایران در پایان بیان کرد: خوشبختانه کارآزمایی بالینی در ایران هم در هشت شهر و بر روی ۲۴ هزارنفر با کیفیت خوبی انجام شده است، مجموعا 68 هزار نفر در دو کارآزمایی این واکسن را دریافت کرده اند و ان شاالله اواخر این ماه یا اوایل شهریور که نتایج کارآزمایی بالینی ایران هم تحلیل شود، ما مجموعا اطلاعاتمان را به سازمان بهداشت جهانی ارائه خواهیم داد تا تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را بگیریم. مسلما اولویت اول برای واکسن تامین نیاز واکسن در دو کشور است.


کد مطلب: 36813

آدرس مطلب: http://phana.ir//fa/doc/news/36813/واکسن-پاستوکووک-قریب-100-درصد-مرگهای-کرونایی-جلوگیری-می-کند

فانا
  http://phana.ir/