يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ,26 September 2021
 
 
ورود اولین محموله واکسن کرونا به کشور توسط بخش خصوصی و تحویل آن به وزارت بهداشت
 
شرکت کوبل دارو پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو، اولین محموله واکسن کرونا بخش خصوصی از شرکت استرازنکا را، شامگاه چهارشنبه 6 مرداد ماه در فرودگاه امام خمینی تهران به مسوولان وزارت بهداشت تحویل داد.
 
به گزارش فانا، شرکت کوبل دارو در اولین مرحله، تعداد 315 هزار دوز واکسن استرازنکا که به صورت تحت لیسانس، در شرکت R-Pharm روسیه با نام تجاری R-Covi تولید شده است را تامین کرد و شامگاه چهارشنبه 6 مرداد ماه تمامی این محموله را پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی تهران به مسوولان وزارت بهداشت تحویل داد. با توجه به اهمیت موضوع، فرایند انبارش، توزیع و تزریق واکسن کماکان توسط این وزارتخانه انجام خواهد شد.

با توجه به شرایط کنونی کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و نرخ پایین واکسیناسیون، میزان تامین شده توسط این شرکت در اولین گام، محدود است اما امید است با ادامه تلاش‌های این شرکت و همکاری فعالان بخش خصوصی  و دولت، در آینده نزدیک مقادیر قابل توجهی از واکسن جهت رفع نیاز هموطنان تامین شود.

با توجه به اهمیت تامین به موقع واکسن کووید-19 در اوضاع بحرانی پاندمی ویروس کرونا، در کنار مکانیزم کووکس (COVAX)، شرکت استرازنکا با بیش از 10 تولیدکننده معتبر واکسن با ظرفیت تولید بالا در سراسر دنیا، توافقاتی انجام داده است که هر کدام مسوول تولید و تامین مستقیم واکسن برای منطقه مشخصی از گستره جغرافیایی جهان هستند و بر این اساس، کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله ایران، بخشی از آسیای میانه، بخشی از شرق اروپا، روسیه و شمال آفریقا تحت پوشش شرکت R-Pharm روسیه هستند. شرکت استرازنکا در راستای توزیع عادلانه و ایجاد امکان دسترسی مناسب به این واکسن از سیاست فروش بدون سود (Zero Profit) برای قیمت گذاری در زمان پاندمی استفاده کرده است.

براساس مطالعات، تزریق دو دوز از واکسن استرازنکا می تواند به میزان 89% از ابتلا به کووید-19 دارای علامت، پیشگیری کند. همچنین براساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط استرازنکا  (15 ژوئن 2021) این واکسن در بیماری ناشی از سویه دلتا با 92% پیشگیری از بیمارستانی شدن عملکرد قابل توجهی را نشان داده است و هیچگونه مرگ ناشی از کووید-19 نیز در افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش نشده است. نتایج مطالعه‌ای دیگر نیز حاکی از آن است که میزان انتقال بیماری به دیگران توسط افرادی که با واکسن استرازنکا واکسینه شده‌اند نصف افراد غیر واکسینه بوده است.

همچنین، پژوهش‌هایی جهت بررسی میزان ایجاد لختگی خون پس از تزریق واکسن استرازنکا انجام شده است. طبق نتایج به دست آمده از آنالیز اطلاعات بیش از 1 میلیون فرد دریافت‌کننده واکسن، میزان لختگی خون در واکسن استرازنکا و واکسن‌های mRNA (فایزر و مدرنا) یکسان و بسیار کمتر از بروز آن در افراد مبتلا به کووید-19 گزارش شده است.

تامین واکسن از شرکت استرازنکا به پشتوانه بیش از 12 سال سابقه همکاری مستمر این شرکت با گروه کوبل صورت گرفته است. گروه کوبل متشکل از داروسازی دکتر عبیدی، شرکت کوبل دارو و شرکت پخش آدوراطب است و رسالت این گروه سلامت‌محور، ارائه راهکارهای درمانی با کیفیت و نوین، ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه است.
 
کد مطلب : ۳۶۸۵۲
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :