يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
 
 
علویان در پاسخ به فانا:
مدافعان طب اسلامی وارد بازی خطرناکی شده‌اند
با محدود شدن غربالگری جنین مخالفیم/تزریق دوز بوستر به کادر درمان عین عدالت است
 
رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ در نخستین نشست خبری خود بعد از تصدی این سمت به سه سوال خبرنگار فانا پاسخ داد.
 
به گزارش خبرنگار فانا، موید علویان در پاسخ به این سوال "فانا" که آیا به نظر شما تزریق دوز بوستر (تقویتی) واکسن کرونا به کادر درمان در حالی که هنوز تعداد زیادی از مردم کشور حتی یک دوز واکسن نیز نزده‌اند، اخلاقی است یا خیر؟ توضیح داد: تزریق دوز بوستر به کادر درمان عین عدالت است چون باید از کادر درمان محافظت کنیم. اگر در پاندمی کرونا کادر درمان نبود چه اتفاقی می‌افتاد و چه کسی به مردم خدمت ارائه می‌کرد؟ البته سرعت واکسیناسیون مردم هم کند بوده است و اتفاقا کادر درمان هم به همین موضوع اعتراض کرده است. البته خوشبختانه اخیرا سرعت واکسیناسیون بیشتر شده است.

علویان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار "فانا" درباره اینکه موضوع شما در برابر طرح تشکیل سازمان طب اسلامی در مجلس چیست؟ گفت: در حال حاضر براساس قوانین مصرح و موجود عمل می‌کنیم. براساس قانون نظام پزشکی، آن کسی که پروانه پزشکی ندارد حق فعالیت در این زمینه را ندارد و غیرمجاز است و ما قطعا با افراد غیرمجاز در حوزه فعالیت‌های پزشکی برخورد خواهیم کرد و در این راستا با کسی هم تحت هر لوایی تعارف نداریم. مکاتبات هم با وزارت بهداشت هم انجام شده و بر این موضوع اصرار داریم. اما اینکه ممکن است قانون دیگری وضع شود، هنر ما باید این باشد که قانونگذاران را قانع کنیم که برای نظام پزشکی کشور فرهنگی، دینی و اخلاقی نیز در اولویت قرار دارد. در طول تاریخ دانشمندان برجسته‌ای از جمله ابوعلی سینا داشتیم که افتخار جهان هستند. علم مورد نظر ما ما علم مبتنی بر شواهد و تجربه است. ما علمی را قبول می‌کنیم که مبتنی بر شواهد و تجربه باشد. ما در این ساختار تربیت و بزرگ شدیم و خدمت می‌کنیم. اگر علمی مبتنی بر شواهد نباشد و کسی ادعا کند که از چنین علمی حمایت می‌کند، ما هم می‌توانیم اعلام کنیم که صاحبان علم مبتنی بر شواهد به چنین فردی خدمات مبتنی بر علم شواهد ارائه ندهند چرا که خدمت به بیمار واجب کفایی است و اگر بیماری، پزشکی را قبول ندارد دیگر لزوم ارائه خدمت به او ساقط می‌شود. کسانی که مدافع علم طب غیر مبتنی بر شواهد هستند، باید بدانند که وارد یک بازی خطرناکی شده‌اند. وارد این بازی نشوید. چون دنیا به ما نگاه می‌کند و علم در حال پیشرفت است. زمانی سرطان درمان نداشت اما الان درمان دارد و خیلی از بیماران سرطانی نمی‌میرند. وای به حال کسی که بفهمیم مثلا فردی شیمی‌درمانی باید می‌کرده و از درمان او ممانعت شده و به جای آن به او درمان‌های غیراستاندارد ارائه شده و در نتیجه این مداخله، این فرد صدمه ببیند و فوت کند. اگر هم شکایتی در این زمینه انجام شود، این دفعه دیگر شکایت صرف آن فرد نیست بلکه نظام پزشکی هم به عنوان مدعی‌العموم شکایت خواهد کرد. بارها در عمل دیده‌ایم که فردی که باید شیمی‌درمانی می‌شد، پیش فردی درمان‌های غیراستاندارد گرفته و در مراحل پیشرفته بیماری به پزشک مراجعه کرده است. خب ما باید چیکار کنیم؟ وارد این بازی خطرناک نشوند. ما معتقد به طب مبتنی بر شواهد هستیم. طب اسم ندارد. طب، طب است. در علوم دینی توصیه بهداشتی داریم که باید به آنها توجه کنیم مخصوصا در زمینه بهداشت روان و و تقویت بنیه دفاع بدن. بیماری داشتم که به خاطر روحیه قوی و امید به زندگی، قدرت سیستم ایمنی بدن او در مقابل بیماری سختی که داشت افزایش یافت و هنوز هم زنده است. به مذاکره با قانونگذار معتقدیم. برخلاف اینکه بخواهم در این زمینه اطلاعیه بدهم و مقابله کنیم، اقناعی عمل می‌کنیم و وارد مذاکره می‌شویم و به حرف‌های طرف مقابل هم گوش می‌دهیم. در سال 1385 بساط افرادی که انرژی‌درمانی می‌کردند را برچیدیم. اول با این افراد مذاکره کردیم و حتی کسی که مدعی انرژی‌درمانی بود را دعوت کردیم و با او صحبت کردیم اما وقتی نتوانست کاری بکند، و فهمیدیم کارش پوچ است، مطابق قانون با او برخورد کردیم. اگر کسی در زمینه پزشکی بدون شواهد مداخله کند، برخورد می‌کنیم. ما در علوم ریاضی، علوم معماری و علوم فقه دخالت نمی‌کنیم و انتظار داریم هر کس علم خودش را دنبال کند.

علویان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره طرح محدودیت یا ممنوعیت غربالگری جنین در مجلس نیز گفت: در مورد غربالگری زمانی که معاون سلامت بودم، بحث غربالگری کم‌کاری تیروئید از سال 84 تا 87 انجام شد و در عرض کمتر از سه ماه پوشش غربالگری کم‌کاری تیروئید در کشور از 5 به 95 درصد رسید چرا؟ چون ما می‌خواستیم بچه‌های عقب افتاده ذهنی نداشته باشیم. می‌خواستیم مشکل کم‌کاری تیروئید بچه‌ها را برطرف کنیم. ما نباید تازه این مشکل را در سن مدرسه متوجه می‌شدیم. هدف باید این باشد که بچه‌های سالم به دنیا بیاوریم و در مورد کاهش جمعیت هم باید فکر کنیم چون جمعیت کشور به سمت مسن شدن پیش می‌رود و نباید 50 سال دیگر رشد جمعیت ما منفی باشد اما راه و روش درست را باید برویم. راه و روش درست این است که بچه ناقص به دنیا نیاوریم و بچه سالم باید به دنیا بیاوریم. این کارها باید با درایت و با برنامه انجام شود. امیدوارم نظر کمیته‌های تخصصی در نظام پزشکی و وزارت بهداشت مورد توجه نمایندگان قرار بگیرد.
 
کد مطلب : ۳۷۸۸۳
شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :