يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ,19 September 2021
 
 
یافتیان در گفت‌وگوی تفصیلی با فانا خبر داد:
بهره‌برداری از کارخانه ویتابیوتیکس در شهرک برکت تا 2020
تقلب و سوءاستفاده در بازار مکمل/وارد بازار داروی ایران هم خواهیم شد
 
رئیس هیات مدیره گروه دارویی ویتابیوتیکس گفت: کارخانه تولید محصولات ویتابیوتیکس در شهرک دارویی برکت تا 2020 راه‌اندازی خواهد شد.
 
به گزارش خبرنگار فانا، حمید یافتیان افزود: پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای اجرای فاز نخست این پروژه حدود 100 میلیارد تومان است و در فاز نخست پروژه 300 نفر اشتغالزایی خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: فعالیت ویتابیوتیکس در بازار ایران هم‌اکنون در حوزه مکمل‌ها است. ویتابیوتیکس پرفروش‌ترین شرکت مکمل در بازار اروپا است. علاوه بر آن در حوزه دارو نیز در خارج از ایران فعالیت داریم و با یک سری شرکت‌های معتبر بین‌المللی برای تولید دارو همکاری داریم.
 
خبرنگار فانا با مهندس حمید یافتیان رئیس هیات مدیره گروه دارویی ویتابیوتیکس گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:
 
سابقه فعالیت ویتابیوتیکس در بازار ایران چقدر است؟
 
شرکت ویتابیوتیکس 45 سال است در بازار اروپا فعالیت می‌کند و در ایران نیز 14 است به صورت مستقیم حضور داشته و فعالیت می‌کند. این حضور هم به صورت تولید قراردادی با دو شرکت البرز دارو و داروسازی امین و هم به صورت واردات مستقیم محصول از شرکت اصلی بوده است. ویتابیوتیکس در عین حال تصمیم گرفته تا مستقیما در ایران سرمایه‌گذاری کند و کارخانه تولید محصولاتش را در این کشور راه‌اندازی کند. ما نخستین شرکت خارجی بودیم که در شهرک دارویی برکت زمین تهیه کرده و برنامه احداث کارخانه خود را ارائه کردیم.
 
پیشرفت پروژه احداث کارخانه چقدر است؟
 
زمین در شهرک خریداری شده و فاز اول پروژه در 16 هزار متر اجرا خواهد شد که 8000 متر آن زیربنا است. پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای اجرای فاز نخست حدود 100 میلیارد تومان است. همچنین تخمین می‌زنیم که پس از انجام Validation حدود 300 نفر در یک شیفت کاری در این پروژه مشغول بکار شوند. سبد محصولات تولیدی در این کارخانه نیز علاوه بر محصولات فعلی برخی محصولات جدید ویتابیوتیکس نیز خواهند بود که هنوز وارد بازار ایران نشده‌اند. انتظار داریم این کارخانه سال 2020 راه‌اندازی شود.
 
ویتابیوتیکس در چه حوزه‌های درمانی در ایران فعالیت دارد؟
 
فعالیت ویتابیوتیکس در بازار ایران هم‌اکنون در حوزه مکمل‌ها است. ویتابیوتیکس پرفروش‌ترین شرکت مکمل در بازار اروپا است. علاوه بر آن در حوزه دارو نیز در خارج از ایران فعالیت داریم و با یک سری شرکت‌های معتبر بین‌المللی برای تولید دارو همکاری داریم. تلاش داریم در بازار داروی ایران نیز در آینده نزدیک فعال شویم. در حال حاضر 40 مکمل در بازار ایران داریم و برای عرضه 6 دارو نیز موافقت اصولی شده است که در مرحله صدور پروانه قرار دارند. این داروها در حوزه‌های غدد و آلرژی هستند.
 
مکمل‌ها در چه حوزه‌های درمانی هستند؟
 
اطفال، زنان، پوست، قلب و عروق و داخلی. اما نکته کلیدی در این زمینه این است که با وجود اینکه FDA هیچ تاکیدی نداشته که مکمل‌ها هم مطالعات بالینی انجام دهند اما کلیه محصولات ویتابیوتیکس پس از انجام مطالعه بالینی به بازار عرضه می‌شوند. تمام تلاشمان این است که کار مطالعات بالینی این محصولات را به ایران نیز منتقل کرده و در ایران نیز نظیر چنین مطالعاتی را داشته باشیم. چند پروژه مشترک تحقیقاتی هم با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تهران و مشهد داریم و مقالات قابل قبولی هم در این زمینه منتشر شده است. عمده مطالعات بالینی ما در اروپا انجام شده است. ایمونس تنها مکملی بوده که برای افزایش سطح ایمنی افراد در دنیا به بررسی گذاشته شده و توانسته 48 درصد میزان مرگ‌ومیر گروه هدف را کاهش دهد. پرگناکر هم به عنوان یکی از علمی‌ترین مکمل‌های دارویی سه دوره متولی جایزه Queen Awards را در انگلستان را برده، به خاطر تحقیق درخصوص نقش مکمل‌ها در داشتن فرزند سالم. مطالعات بالینی پرفکتیل هم در فرانسه انجام شده است.
 
سهم بازار ویتابیوتیکس در ایران چقدر است؟
 
طبق آمار سازمان غذا و دارو و تحقیقات خودمان ویتابیوتیکس دومین شرکت مکمل ایران از نظر میزان فروش است.
 
وضعیت قیمت‌گذاری مکمل‌ها را چطور می‌بینید؟
 
متاسفانه با وجود نوسانات نرخ ارز در چند ماه گذشته اما هنوز قیمت جدیدی به ما داده نشده است. حدود 2 سال است که افزایش قیمتی نداشتیم. اما یک مشکل اصلی دیگر در بازار ایران این است که میزان تقلبات در بازار مکمل ایران زیاد است. به عنوان مثال مکمل‌هایی که روی برچسب آنها ادعا شده تولید آلمان هستند اما در اصل در هند تولید شده‌اند. یعنی برچسب‌ آنها واقعی نیست. در حال حاضر نیز سه پرونده در دادگاه داریم که علیه افرادی که از تریدمارک ما سوءاستفاده کرده‌اند شکایت کرده‌ایم.
 
کد مطلب : ۹۰۷۵
جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :